- Lukket vej nær Stengårdsskolen
Der er mange hensyn at tage, når hele familien skal have de bedste vilkår, og hvis I vil undgå kompromisser, kommer Ølstykke jer til undsætning. Her er de familieorienterede perspektiver en betragtelig del af byens DNA, og det bliver kun bedre, når I ser nærmere på Gjelstensåsen 75. Villaen fra 1988 er sidenhen både ombygget og moderniseret, så I møder en tidssvarende bolig på adressen. Ovenikøbet ligger huset for enden af en lukket vej – med skolestien lige ved siden af indkørslen.
Stisystemerne er noget af det, som Ølstykke virkelig er kendt for. At dét gør en forskel i dagligdagen, vil I hurtigt mærke, for det er lettest at komme omkring til fods eller på cykel. Skolebørn kan følge stien hele vejen til klasselokalet på Stengårdsskolen, og med tre daginstitutioner inden for kort rækkevidde har børnefamilien allerede nået et stort stykke af tjeklisten. Indkøbsmulighederne ved Bryggertorvet er gode, og med et par kilometer til Egedal Centret kan de ekstra 70 butikker også roligt regnes til jeres lokale faciliteter.
Så meget desto bedre bliver det, når boligen også imødekommer resten af jeres behov. Villaen præsenterer sig veloplagt med røde murstensfacader og et praktisk valmtag, og som en fin detalje har carporten ligeledes et valmtag til at matche udtrykket. I øvrigt har man allerede trukket strøm til elbilen. Indenfor træder opdateringerne i karakter, og samtlige 150 m2 fremstår i indbydende stand. For eksempel er der valgt ensartede gulve og gipslofter i det meste af huset. Undtagelsen er den store stue, hvor lyse trælofter og loft til kip giver opholdsrummet en skøn stemning.
Ydermere kan I samles i køkken-alrummet, som ligger centralt. Køkkenet er et flot indslag med hvide, grebsfri elementer, og den stilrene, nordiske stemning møder I også i entréen ved siden af. Dertil rummer boligen fire store værelser – herunder en oplagt forældreafdeling med eget badeværelse. Slutteligt får I naturligvis endnu et badeværelse, så de familievenlige kvaliteter følges helt til dørs.
En nem, lukket have følger med, og selv med god plads til et sæt gynger eller fodboldmål vinder udemiljøet takket være sin delvist overdækkede terrasse. For da terrassen er sydvestvendt og desuden ligger i krogen af huset, er både sol- og læforhold helt optimale.
Kontakt os for at høre mere ved en fremvisning.