396m2 stort 5 etager rækkehus med egen lille lejlighed med separat indgang
Måske har du lagt mærke til de eksklusive rækkehuse ved Svanemølle Bugt. Sjældent udbudte og i en liga for sig flankerer de Svanevænget mellem Strandvejen og Strandpromenaden med en påfaldende detaljegrad, som hører en svunden tid til. Hvert eneste hus er udført med en unik facadornamentering, så ikke to boliger er ens – og lige midt på vejen kan du nu overtage nøglerne til en flot restaureret hoveddør, der åbner op til en bolig, hvor intet er tilfældigt.
Ejendommen blev opført tilbage i 1931 af arkitekt Louis Hygom – en kompromisløs nyklassicist med inspiration fra Art Deco, som aldrig blev grebet af funktionalismens simplicitet. Det kan vi i dag glædes over, når vi betragter husets mange detaljer, som heldigvis er både genskabt og restaureret i en gennemgribende renovering, der har løftet huset til moderne standarder, men som er blevet udført med et nænsomt blik for den oprindelige stemning og kvalitet.
Det var i 2018, at renoveringen fandt sted, og mens tag og vinduer blandt andet blev udskiftet, blev lister, gerikter og stukkatur restaureret efter originalen. Den oprindelige hoveddør blev ligeledes istandsat med pianolak og et genbrugsfund i form af den unikke dørhammer, der trækker tråde til et særligt charmerende dørhåndtag indenfor. Sådan fortsætter boligoplevelsen fra A til Z, for alt inventar og alle materialer er endevendt og nøje udvalgt – og da du overtager bygherrens eget hjem, kan du være sikker på, at intet under den gyldne standard er accepteret. Alt fra snedkerlavede møblementer til et unikt gulv i tungt Douglas-træ skaber en eksklusiv atmosfære hele vejen igennem.
Men vi skal tilbage til historien. Grundtanken for Hygom var at kreere sammenhængende villaer frem for klassiske rækkehuse, og derfor er de også større end sædvanligt. Hele fem etager, der forbindes af et smukt sammenhængende trappeløb, skaber en bolig med fantastiske kår for familielivet, og indretningen er moderniseret til den moderne by tilværelse, så der er plads til alt fra teenageafdeling til au pair i hjemmet. Stueplan byder først og fremmest på et fantastisk køkken-alrum, hvor kogeøen, beklædt med bruneret messing, er ét af de første blikfang, der møder dig indenfor. 'Plads' er nøgleordet både i den åbne spisestue og den tilstødende pejsestue, mens trappen fører op til endnu en stue på første sal. En misundelsesværdig mastersuite med privat bad og walk-in samt endnu et værelse findes også her, hvortil yderligere tre værelser og endnu et badeværelse indhylles i lyset fra de store kvistvinduer på anden sal. Ikke én af de dyrebare kvadratmeter skal gå til spilde, og loftsrummet er derfor også udnyttet som et stort opholdsrum, ligesom kælderen er udgravet med en separat studiolejlighed samt ekstra toiletfaciliteter, vinkælder og brugbare disponible rum. En baghave i byen står også højt på manges ønskeliste, og her skal du ikke engang bekymre dig om at slå græsset. Tiden kan i stedet bruges på den solrige og ugenerede terrasse, og via en romantisk sti af trædesten mellem de kunstige græsstrå får du adgang til et muret skur til opbevaring, værksted eller måske endda et atelier.
Beliggenheden er, ligesom huset, uden sidestykke, for tænk sig at bo med så kort gåafstand til Københavns nok bedste strand og i lige så kort afstand til Østerbros eksklusive byliv. Du bliver en del af et ressourcestærkt lokalmiljø og får både det praktiske og det fornøjelige tæt på. Velkommen.