Åbent hus med tilmelding

Søndag d. 23. februar kl. 12.00-12.25

Nyhed

Blidahpark 35, 2. tv., 2900 Hellerup

90 m2 lejlighed

Kontant 6.995.000 kr.

Åbent hus med tilmelding

Søndag d. 23. februar

kl. 12.00-12.25

Lys og rummelig 3’er oprindeligt 4’er i Blidahpark


– tæt på byliv, strand og skov


I et af Hellerups mest eftertragtede områder finder I denne skønne, stilfulde fireværelses lejlighed på 90 veludnyttede kvm med bl.a. køkken-alrum, altan og walk-in. I den arkitekttegnede Blidahpark er I tæt på kysten, strandvejens charme med spændende butiks- og caféliv og naturområderne Charlottenlund Skov og Fort samt Øregårdsparken.

Når I træder ind i lejligheden, bliver I mødt af en rummelig entré med dybe Indbyggede skabe, med masser af opbevaringsplads, samt vaskemaskine, der lige gør hverdagen det nemmere, og sikrer en enkel, stilfuld atmosfære. Herfra er der åbent kig til det flotte, store køkken fra 2023, der er indrettet med køkken-ø, Quooker og Dekton bordplader. Køkkenet skaber et naturligt samlingspunkt for både hverdagsliv og hyggelige middage med gæster. Den integrerede emhætte, den indbyggede ovn i arbejdshøjde og vinkøleskabet ovenfor sætter en sløjfe på hjemmets knudepunkt.

Den lyse, elegante stue med stukkatur og lyse trægulve er nem at indrette, og I finder her adgang til den sydvestvendte altan, hvor I kan nyde solen, afskærmet af ejendommens fremskudte karnap. Fra stuen har I adgang til walk-in-garderoben, der giver ekstra plads til lejlighedens værelser. Lejlighedens største værelse er rummeligt med plads til det meste lige efter jeres behov. Endeligt findes der et renoveret badeværelse fra 2019 med væg hængt toilet, separat brus og ovenlys vindue indsat i 2023 der åbnes elektronisk. Lejligheden har i 2023 fået nye vinduer samt ny brand og tyverisikret hoveddør.

Blidahpark blev opført i 1934, og de grønne arealer er oprindeligt tegnet af den anerkendte landskabsarkitekt C.Th. Sørensen og er siden nænsomt renoveret af Jens Hendeliowitz, der har bevaret stedets harmoniske udtryk. Supermarked og stoppested finder I inden for en rækkevidde af få hundrede meter, og der er en lille kilometer til både skole og daginstitution.

Skal I bo i en af Hellerups mest eftertragtede grønne oaser?
JaAltan
3Antal rum
1934Byggeår

Økonomi

Kontantpris

6.995.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

4.715 kr.

Udbetaling

350.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

38.650 / 31.392 kr.

Tjek boliglån

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Andreas Godvin

home Gentofte

Salg og vurdering

godvin@home.dk

39 77 45 00

39 77 45 00