Åbent hus med tilmelding

Lørdag d. 26. juli

kl. 11.00-11.30

Åbent hus med tilmelding

Torsdag d. 31. juli

kl. 16.00-16.30

Nyhed

Vilhelm Kyhns Vej 15, 5230 Odense M

129 m2 villa

Kontant 4.099.000 kr.

Jens P. Koch-villa i forskudte plan – moderniseret med øje for detaljen


Vedligeholdt til perfektion få meter fra grønne parkarealer

home Dalum kan nu byde velkommen til en visning af denne lyse og moderniserede halvanden plans villa i forskudte niveauer, der siden overtagelsen i 2015, har gennemgået flere omfattende renoveringer, inde som ude. Resultatet er et stilfuldt og opdateret hjem, hvor arkitektur, funktionalitet og æstetik går op i en højere enhed.

Niveauforskydninger og gennemtænkt planløsning
Bag de gule murstensfacader – der elegant brydes af zinkinddækninger flere steder – træder man ind i en lys og rummelig entré, hvor hjemmets karakteristiske forskudte etager straks afslører sig. Herfra fordeler boligen sig ud på to stuer en suite, med elegante sildebensparketgulve samt glatte, lyse flader med store vinduespartier, med direkte have- samt terrasseudgang. Der er desuden indlagt gulvvarme i hele stueetagen – Videre et funktionelt kontor med ideelle forhold til hjemmearbejde – Få trin op ligger det stilrene HTH-spisekøkken fra 2023, med moderne lamelfronter og slidstærk Dekton-bordplade – perfekt til både hverdag og middage med gæster – På øverste etage finder du tre velindrettede værelser med optimal kvadratmeterudnyttelse, der fint suppleres af et nydeligt badeværelsesmiljø.

Kælderen på hele 55 m² rummer blandt flere disponible rum med god til opbevaringsplads og vaskefaciliteter, foruden husets andet badeværelse, der fuldender husets optimale planløsning. Fra forhaven med carport, er der direkte indgang til kælderetagen.

Nem og hyggelig have – ideel til børnefamilien
Hjemmets 531 m2 grund er helt bevidst let og overskueligt anlagt med sirligt holdt græsplæne, enkle bede med flere terrassearealer, der i den grad indbyder til hygge og samvær, med grillen tændt på en god sommeraften, mens ungerne er i leg på plænen, hvor der er plads til trampolinspring, fodboldkamp og badebassin på én og samme tid. Derudover er der fortil en fliseindkørsel med holdeplads til flere biler, godt kombineret med carport-/udhusanlæg på hele 40 m2.

Central beliggenhed med alt inden for 2 km rækkevidde
Villaen ligger tæt på både indkøb, letbanen, det nye OUH, Rosengårdcentret, SDU og Odense City. Samtidig er der kort afstand til Skovsøen og grønne områder ved Munkedammen – ideelt til gåture, løb eller leg med børnene.

Hér får du en bolig med kant, karakter og kvalitet – hverken for meget eller for lidt, men lige akkurat præcis nok til for at skabe en tryg og velfungerende hverdag, ung som midaldrende.

6Antal rum
2006Ombygget
2Antal toiletter
531 m2Grundareal

Økonomi

Kontantpris

4.099.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

2.589 kr.

Udbetaling

205.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

22.418 / 17.974 kr.

Tjek boliglån

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Daniel Andersen

home Dalum

Indehaver & Ejendomsmægler, MDE

danand@home.dk

63125540

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder