Nyhed

Valdemar Poulsensvej 13, 3390 Hundested

144 m2 villa

Kontant 2.395.000 kr.

Højt beliggende med vandkig og potentiale i særklasse


Unik mulighed i hjertet af Hundested – renover eller byg nyt på en af byens bedste grunde

På Valdemar Poulsensvej 13 i det eftertragtede område mellem Hundested og Lynæs, finder du denne spændende villa med masser af muligheder – enten som et omfattende renoveringsprojekt eller som byggegrund for et nyt drømmehjem. Med en sublim placering og hele 192 etagemeter, er dette en sjælden chance for at skabe noget helt unikt.
Ejendommen er opført i 1966 og ligger højt i terrænet på en 784 m² stor grund, hvorfra du fra stuen og altanen har kig til vandet og et skønt vue ud over kvarteret. Med 144 m² boligfordeling, hvoraf 96 m² findes i den højtbeliggende stueetage og 48 m² i den anvendelige kælderetage, er mulighederne mange – både for modernisering, udvidelse og eventuel opdeling.
Stueetagen byder på en rummelig entré, et originalt men velholdt badeværelse og ikke mindst en stor stue med åbent køkken, hvor brændeovnen skaber både varme og hygge. Herfra er der direkte udgang til en sydvendt terrasse samt en stor altan i hele husets længde, hvor du kan nyde morgensolen og udsigten til fjorden. To gode soveværelser – det ene med udgang til altanen – fuldender etagen.
Kælderen er i dag delt i to: en lille lejlighed med egen indgang, der består af stue, soveværelse, lille badeværelse og eget køkken. Perfekt til teenageren, gæster eller udlejning. Dertil kommer to disponible rum, hvoraf det ene i dag fungerer som værksted/opbevaring, men nemt kan få andre funktioner.
Med Valdemar Poulsens Høj – et fredeligt grønt område – som nabo og få minutters gang til både Hundested Havn, Lynæs Surfcenter og indkøb, er du midt i natur, kultur og byliv. Her kan du opføre dit eget moderne hjem, lave en gennemgribende renovering, eller blot tage boligen i brug og opdatere over tid.
Hundested og Lynæs smelter i dag næsten sammen – og Valdemar Poulsensvej ligger midt i det hele. På få minutter kan du gå til Hundested Havn, hvor kunst, gastronomi og maritim stemning fylder gaderne. Her er fiskebutikker, isboder, kunsthåndværk og caféer side om side med den ikoniske færge til Rørvig og sommerens mange kulturelle events.

I modsatte retning ligger Lynæs Havn og Strand, hvor surfersjæle, strandgæster og naturelskere samles året rundt. Området byder på naturskønne ruter til gå- og cykelture, smukke solnedgange over fjorden og adgang til alt fra vandsport til afslappende dage i parken.
En sjælden og potentiel rig mulighed – for familien, investoren eller de flere generationer, der drømmer om livskvalitet ved kysten.
4Antal rum
1966Byggeår
2Antal toiletter
784 m2Grundareal

Økonomi

Kontantpris

2.395.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

2.194 kr.

Udbetaling

120.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

13.295 / 10.612 kr.

Tjek boliglån

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Kenneth Egholm

home Hundested

Salgschef

keegh@home.dk

88 20 92 80

88 20 92 80