- Tæt på Spar-købmanden i Vindinge
Selvom denne etplansvilla i Vindinge egentlig er fra 1970, er der i bund og grund tale om en moderne villa både hvad angår funktion og fremtoning. I kan takke en grundig totalrenovering for det vellykkede resultat, og i samme ombæring er det værd at bemærke den fremragende indretning, som har givet plads til hele seks værelser og et stort, lyst opholdsområde. Ganske enkelt er der ikke skyggen af spildplads at spore i de 175 indbydende kvadratmeter.
Havde hækken i baghaven ikke været helt så høj, kunne I se over til Spar-købmanden, og det betyder også, at I har under 300 meter til Børnehuset Hjortkær ved siden af. Ovenikøbet er der så kort afstand til Roskildes bymidte, at turen hurtigt kan tilbagelægges på cykel, og hvis arbejdet ligger i København, er Vindinge ligeledes strategisk godt placeret. For det er nemt at komme på motorvejen ved Hedehusene.
Villaens præsentation med pudsede facader og koksgrå vinduespartier vidner om, at der er sket meget for at løfte udtrykket. Taget har ensidet hældning, og faktisk blev tagpappet skiftet så sent som i 2024. I samme ombæring blev opholdsrummet opgraderet med et skønt ovenlysparti, og det er her, boligens kvaliteter kommer i spil.
Med køkken-alrum og stue samlet i ét får I de bedste betingelser for at være sammen – også på tværs af gøremål. Den ene ende er dedikeret til køkkenet, som er et stilrent islæt med hvide, grebsfri elementer, massiv træbordplade og et diskret emfang i loftet. Masser af indbyggede spots gør belysningen let at styre, og i modsatte ende af opholdsrummet får I en hyggelig afdeling med pejseindsats.
Endnu bedre er det, at opholdsafdelingen samtidig fungerer som bindeled til alle værelser foruden entréen med bryggersfaciliteter. Ét af de seks værelser er en stor forældreafdeling med walk-in-closet og eget badeværelse, mens boligens andet badeværelse ligger i forbindelse med et af de øvrige værelser.
Også i haven træder forbedringerne frem. Det vedligeholdelsesfri stakit og den store træterrasse er nyere, og man har plantet efeu for et stedsegrønt islæt. Ud over en carport med strøm til elbilen får I et godt, isoleret skur. Bedst af alt får I masser af soltimer i den ugenerede have, hvor man har gjort lidt ekstra ud af det lækre udeområde ved terrassen og sandkassen.
En villa, I bør opleve – kontakt os for en fremvisning.