Der er masser af sjæl og charme i dette skønne byhus i tre plan, der ligger godt placeret i Sønderborgs attraktive havnemiljø. Med adresse her kommer du til at bo tæt på alt det bedste, Sønderborg har at byde på, og fra boligen er der fin udsigt over Alssund, hvor skibene passerer forbi.
På husets fødselsattest står der 1868, og her mødes gammelt og nyt på harmonisk vis. Takket være løbende renovering er det en pæn og opdateret bolig, du kan flytte ind i, og planløsningen er blevet tilpasset over tid. Du kan blandt andet se frem til et dejligt rummeligt opholdsmiljø med åbent køkken og godt gennemstrømmende lys i stueplan samt to værelser på førstesalen og ét på anden sal. Bag huset er der et rigtigt hyggeligt lukket gårdmiljø, hvor de lune sommermåneder kan tilbringes under åben himmel. Her er der god plads til både havemøbler og havegrill, og drømmer du om at få en have i byen, er der fin plads til plantekasser og blomsterkrukker.
Nørrebro er en baggade til Nørre Havnegade, og du kommer til at bo meget tæt på Hønekilden, hvor der er skabt en lille oase omkring den sagnomspundne kilde. Og sådan kunne vi blive ved, for med adresse her får du virkelig byens stemningsfulde liv og mange attraktioner lige for dine fødder. Havnefronten, det historiske centrum, naturen og alle byens mange kulturtilbud – det hele er inden for kort rækkevidde. Det samme gælder naturligvis de hyggelige handelsgader med specialbutikker og spisesteder. Der er også få skridt til Byens Havn, som de seneste år har gennemgået en utrolig forvandling. Her har den verdensberømte arkitekt Frank Gehry lavet en masterplan for gamle industrihavn, der er blevet forvandlet til et attraktivt og dynamisk område med nyskabende arkitektur, kulturel mangfoldighed og restauranter i verdensklasse.
Alt dette og meget mere får du, hvis du flytter ind i dette hus, som også i sig selv er værd at kaste et nærmere blik på. Huset er opført blot fire år efter Slaget ved Dybbøl, men de løbende opdateringer har forvandlet det til en tidssvarende og velindrettet bolig. Opdateringerne er foretaget i henholdsvis 1996, 2001 og 2006. Der er rødt tegltag fra 2001 og flotte vinduer i mahogni.
Man kommer ind i huset via gårdhaven og bydes velkommen i en entré med videre forbindelse til køkken-alrum, som dækker det meste af stueplan. Her får man et dejligt opholdsrum med plads til både spisebord og sofaarrangement. Der er vinduer mod både gårdhave og gadeside, så der er et fint gennemstrømmende lys i rummet. Fra alrummet er der desuden adgang til et viktualierum med god plads til opbevaring. Endelig indeholder etagen et gæstetoilet med adgang fra entreen.
På førstesalen er der to gode, reelle værelser. Det ene har vinduer mod vest, og det andet har vinduer mod øst. Heroppe er der også et badeværelse. Øverst oppe er der endnu et værelse med loft til kip, hyggelige skråvægge og dejligt lysindfald fra tagvinduerne. Rummet vil også egne sig glimrende som ekstra stue, arbejdsværelse eller hobbyrum – og uanset hvad det skal bruges til, kan du glæde dig over den skønne udsigt over Alssund og Dybbølsiden af Sønderborg på den anden side af vandet.
Det skal bemærkes, at der er frivilligt medlemskab af beboerforening med godt naboskab og hyggelige arrangementer.
Lyder det alt sammen som noget for dig? Ring til home og bestil en fremvisning allerede i dag.