- kombination af æstetik, komfort og funktionalitet, kun 2 min. gang fra stranden
Velkommen til denne enestående arkitekttegnede villa, opført i 1972 af Bertel Udsen, hvor gedigne materialer, gennemtænkt planløsning, rumfølelse og fantastisk lysindfald, går op i en højere enhed. Boligen byder på 186 veldisponerede kvadratmeter og en sublim kombination af æstetik, komfort og funktionalitet.
Villaen er opført i smukke gule mursten og fremstår utrolig velholdt med en planløsning, der gør hverdagen let og festligheder nemme at afholde. De forskudte plan skaber dynamik og spændende rumforløb, og det åbne køkken i direkte forbindelse med en stor spiseplads og stuen, indbyder til både hverdagsliv og store sammenkomster med plads til mange gæster.
Boligen rummer tre gode soveværelser samt to moderne, nyrenoverede badeværelser, der begge fremstår indbydende og stilrene. Havestuen kan bruges til alt fra atelier til hyggelig opholdsstue – her får du et fleksibelt ekstra rum med et skønt lysindfald.
Underetagen er en helt særlig oplevelse: En stor, tør kælder, der på ingen måde føles som en traditionel kælder. Her finder du blandt andet et imponerende stort opholdsrum, perfekt til festen, hobbyprojekter eller større forsamlinger, samt vaskefaciliteter
Udenfor venter en solrig, velanlagt have og en skøn træterrasse, hvor du kan nyde solen hele dagen. Samtidig er ejerudgifterne lave, hvilket gør boligen til et økonomisk fornuftigt valg på både kort og lang sigt.
Denne villa er noget for dig, der søger et hjem med sjæl, kvalitet og plads til både hverdagsliv og store øjeblikke.
Området byder på masser af charme – start med en tur gennem den gamle bydel i Dragør og nyd de smukke, gamle huse. Tag dig god tid til at kigge forbi de hyggelige butikker, eller slå dig ned på en af caféerne ved havnen. Og når du er klar, så rund dagen af med en stille gåtur tilbage langs Strandstien.
Kontakt os for en fremvisning – her skal oplevelsen mærkes!