På Kridtbakken 18 i Oplev ligger en ejendom på naturgrund, der emmer af idyl, charme og sjæl. Ejendommen ligger trygt i den hyggelige landsby, hvor man er en del af et lille fællesskab – og samtidig nyder den ro og frihed, der følger med livet på landet. Her er rammerne sat for en bolig, hvor der er plads til både udeliv, privatliv og hverdagens behov.
En grund, der er skabt til at blive brugt
Den store grund på 4.612 m² er udnyttet med omtanke.
Midt i haven ligger den idylliske sø, som tilfører haven en særlig idyl og bliver et naturligt blikfang – uanset om man sidder og nyder en kop kaffe eller går en tur rundt på grunden. Her færdes ænderne, og i samme indhegnede område ligger køkkenhaven, som på fineste vis understøtter den landlige livsstil. Derudover er der en separat indhegning ved indkørslen, hvor der i dag går geder.
Området er omkranset af træer og beplantning, hvilket skaber en hyggelig og landlig stemning og tydeligt viser, at ejendommen egner sig godt til mindre dyrehold.
Haven er flot beplantet og rummer desuden et skønt område med æbletræer og frugtbuske, gode græsarealer til legende børn samt flere hyggelige opholds- og terrasseområder, hvor udelivet kan nydes dagen igennem.
En indbydende bolig med varme, hygge og god sammenhæng
Boligen rummer 247 m² fordelt på to plan og opleves rummelig, indbydende og fuld af atmosfære. I stueplan bindes køkken, alrum og stue naturligt sammen og skaber et hjem, hvor samvær og hverdagsliv er i fokus. Køkkenet ligger centralt og gør det let at være sammen – uanset om der laves mad, dækkes op til gæster eller blot snakkes over køkkenbordet. Stuen er utrolig hyggelig og udgør et skønt opholdsrum med plads til både sofagruppe og læsehjørne. Brændeovnen tilfører varme og stemning i de kolde måneder, og rummet har et behageligt lysindfald, som understreger den hjemlige atmosfære. Trappen til førstesalen er integreret i stuen og binder etagerne smukt sammen.
I stueplan finder I desuden ét værelse, badeværelse og bryggers, hvilket giver en velfungerende og fleksibel indretning i hverdagen.
På 1. salen mødes I af et rummeligt repos, der kan indrettes som opholdszone, arbejdsplads eller legerum. Herfra er der adgang til et stort værelse med walk-in-closet samt to gode værelser, der let kan tilpasses familiens behov. Fra førstesalen er der desuden udgang til altan, som giver et dejligt ekstra uderum og et roligt sted at nyde dagens stille stunder.
Gode faciliteter og plads til både hobby og hverdag
Drivhuset er opført i 2025 og fortjener sin helt egen omtale. Det er et særdeles hyggeligt og stemningsfuldt rum, som forlænger havesæsonen og inviterer til både dyrkning og ophold. Her kan tomater, krydderurter og blomster gro – men drivhuset er også oplagt som et lille fristed med en stol, en kop kaffe og udsigt til haven. Et sted, hvor tiden får lov at gå lidt langsommere.
Ejendommen suppleres af en stor dobbeltgarage på 121 m², som giver masser af plads til biler, værksted og opbevaring. Hertil kommer carport, drivhus samt en tidligere garage, der i dag benyttes som disponibelt rum – oplagt til hobby, opbevaring eller andre pladskrævende interesser.
Det bedste fra begge verdener
Her får I det bedste fra begge verdener – roen og privatlivet i den lille landsby kombineret med nærheden til hverdagens faciliteter. Der er kort afstand til Aarestrup, hvor Gregers Krabbe Friskole ligger, og på ca. 10 minutter nås Skørping med skole, indkøb, fritidstilbud og togstation. Ligeledes er der nem adgang til Støvring og motorvejen i begge retninger.
Samtidig bor I tæt på nogle af områdets smukkeste naturområder med Rold Skov, Gravlev Sø og Rebild Bakker i nærområdet – og flere gode stisystemer kan tilgås fra området.