Vue over Mørkøvs omgivende landskab
Arkitekturen og stilen henviser tydeligt til 70'erne, når man kaster blikket på denne store, spændende villa i Mørkøv med en ekstra “lejlighed” i underetagen. Villaen præsenterer sig nydeligt i det kuperede landskab, og indenfor hæver overetagen sig højt i landskabet, hvilket giver jer en fantastisk udsigt over himmel og marklandskab.
I skal se nærmere på en villa fra 1973, der er opdateret udvendigt. Således fremstår den både flot og meget charmerende med sin hvide facade, der komplementeres af sorte vinduesrammer og gavle. Indenfor mødes I af et lyst og mildt hjem.
Hoveddøren åbner på klassisk vis til en stor og indbydende fordelingsentré, hvor værelsesafdelingen ligger i den ene ende og opholdsarealerne i den anden. Værelser er der tre af plus et stort bryggers, et badeværelse og et gæstetoilet, mens den store vinkelstue og det tilstødende køkken bliver jeres naturlige samlingspunkt. Og se lige det lysindfald og den udsigt, I skal vænne jer til! Det er også værd at bemærke det charmerende fletparket, de hvidmalede lamellofter og de fine akustikvægge.
Underetagen har egen indgang, og den separate afdeling byder på eget køkken, eget bad og nogle supergode rum med store vinduer og – naturligvis – højt til loftet.
Nyd hverdagens små pauser bag stuens brede vinduespartier, eller sæt jer ud under sommersolen! Haven er stor, sydvendt og fuld af gode opholdszoner. Der er læ, udsigt og endda en lille, sød pavillon. Derudover er der også en bred carport med tilhørende skure.
Villaen ligger for enden af et lukket vænge på en kotoletgrund; omgivet af små stier. Beliggenheden er meget tryg, og der er gåafstand til såvel legepladser som herlige Økoland Mørkøv og praktiske indkøb, og inden for en kilometer lokaliserer I også skolen, hallen og fodboldbanerne. Endelig tager det fem minutter at cykle til stationen, hvis regionaltog når Holbæk på 14 minutter.ag!