- Fire værelser, to badeværelser og lyse opholdsrum
Gør man tingene ordentligt fra starten, spilder man aldrig tiden, og denne indbydende etplansvilla i Ågerup er et godt eksempel på netop dét. Villaen er arkitekttegnet, og selvom det snart er 60 år siden, den blev bygget i 1967, er der fortsat tale om en gedigen kvalitetsbolig – endda med pæne opdateringer til CV’et. Ikke mindst er villaen opgraderet med solceller, efterisolering og luft-til-vand-varmepumpe, så trods det gavmilde boligareal er forbrugsøkonomien fornuftig.
I sin præsentation trækker villaen på velkendte virkemidler som gule murstensfacader og valmtag med bredt udhæng. Taget er vedligeholdt med rens, maling og algebehandling, og dertil er alle vinduer og døre skiftet løbende fra 2005 og frem. Set fra oven er huset udformet som et T, hvilket naturligt skaber afdelinger til forældre, børn og fælles opholdsrum. I får en børneafdeling med tre værelser samt ét af boligens to pæne badeværelser, mens forældresoveværelset ligger for sig. Ligesom opholdsrummene er soveværelset forbedret med smukke Dinesen-plankegulve i fyrretræ, og selv lysindfaldet matcher stuen, som tillige kan bryste sig af en hyggelig kakkelovn.
Alligevel er køkken-alrummet muligvis villaens skønneste samlingspunkt. Tre dobbeltdøre skaber en sublim forbindelse til haven, og selvom køkkenet efterhånden har et par årtier bag sig, er det lyst og velfungerende. Selve elementerne er i god stand, så I kan få en hurtig køkkenopgradering ved at udskifte eksempelvis låger. Udformningen med køkkenø med siddepladser vil I nok holde fast i. Slutteligt byder boligen på et praktisk bryggers og en elegant, lys entré.
Med hele 1.791 m² omkring jer får I også rigeligt plads udenfor. Haven er godt afskærmet mod vejen, hvor tæt bøgehæk og velvoksne løvtræer blokerer for indkig. Her er der samtidig gode muligheder for børneleg, hvor de kan gå på opdagelse, gemme sig og bygge huler i haven, mens den indhegnede indkørsel giver plads til leg og aktivitet. På plads er også terrasserne, hvor det overdækkede udemiljø får en særlig stjerne. Det samme gør drivhuset, stauderne og de otte frugttræer, hvor I skal gøre jer umage for at følge med udbyttet i hjemmeproduktionen.
Nærmiljø er nøgleordet i Ågerup, og selvom I næppe lærer alle 1.737 indbyggere at kende, kan I sagtens gøre forsøget. Børnene får det nemt med tryg – og flot – cykelsti til Lindebjergskolen og Gundsølillehallen. I byen finder I desuden både bibliotek, tre børnehaver, to vuggestuer og – ikke mindst – et pizzeria. Jeres lokale 365discount ligger skråt overfor, så der er bogstaveligt talt kun et stenkast til nærmeste supermarked. Samtidig har I kun et kvarters kørsel til Roskilde og en halv time til Indre By.
Velkommen.