En urørt arkitektperle fra 1965 - Hele 402 etagemeter
Det er ikke hver dag, man får mulighed for at overtage en bolig som denne. Her udbydes en arkitekttegnet villa fra 1965, som i bemærkelsesværdig grad står med sit oprindelige udtryk intakt. En ægte tidslomme fra en periode, hvor arkitektur, materialevalg og håndværk gik op i en højere enhed og hvor der blev bygget med en kvalitet og en detaljerigdom, som man sjældent møder i dag.
Villaen rummer 201 m2 bolig samt 201 m² kælder og byder dermed på imponerende 402 m² under tag. Men det er ikke alene størrelsen, der gør ejendommen særlig. Det er helheden. De originale materialer, de gennemtænkte rumforløb, de store vinduespartier, trælofterne, parketgulvene, de murede detaljer og ikke mindst den gennemførte 60’er-arkitektur. Boligens opholdsafdeling er noget ganske særligt. Den store stue har et fantastisk lysindfald fra de markante vinduespartier og en smuk kontakt til haven. Den originale murede pejs danner et naturligt midtpunkt, mens træloftet og parketgulvet understreger husets varme og eksklusive udtryk.
Stuen ligger i direkte forbindelse med den flotte spisestue, og mellem de to rum finder man den oprindelige skydedør, en fantastisk detalje, som både giver mulighed for at åbne rummene op mod hinanden og samtidig bevare den oprindelige arkitektoniske tanke. Fra opholdsrummene er der udgang til terrassen, hvor endnu en muret pejs viderefører husets arkitektur ud i haven. Det er netop sådanne detaljer, der gør boligen til noget ud over det sædvanlige.
Centralt i huset ligger den flotte hall, som med sit karakterfulde udtryk binder stueplan og underetage sammen. Køkkenet ligger naturligt i forbindelse med opholdsafdelingen, og ved siden af findes et godt ekstra værelse med eget toilet og separat indgang. Den separate værelsesafdeling rummer tre gode værelser, soveværelse, det klassiske “herreværelse” samt badeværelse. En planløsning, der tydeligt afspejler periodens fokus på både familieliv, repræsentative opholdsrum og private afdelinger. Underetagen på hele 201 m² giver yderligere en dimension til ejendommen med blandt andet hobbyrum perfekt til hverdag og fest, vinkælder, værksted, vaskerum, og integreret garage og cykelkælder. Udenfor fortsætter oplevelsen. Villaen ligger smukt tilbagetrukket i en stor, grøn og ugeneret have med gamle træer, buske og flere naturlige opholdsmiljøer. Huset og haven hænger på klassisk 60’er-manér tæt sammen, og gennem de store glaspartier bliver årstidernes skiften en del af oplevelsen indenfor.
Det her er ikke en bolig, man blot moderniserer uden omtanke. Det er en bolig, der fortjener en køber med blik for arkitektur og respekt for de originale detaljer. Her er muligheden for nænsomt at føre en helstøbt 60’er-villa ind i nutiden uden at miste det, der gør den unik.