Stor grund med shelter, frugttræer og mulighed for dyrehold
Denne ejendom i Nyby har plads til den store familie og eventuelt til flere generationer. Den har også plads til alskens hobbies, og den har sågar plads til udeprojekter og mindre dyrehold. Hjemmet med den megen plads er en velholdt rødstensvilla, der emmer af dejlig atmosfære.
Boligen suppleres af et par udhuse, herunder med gode værkstedsfaciliteter, og der er ovenikøbet dobbeltgarage.
Grunden er et kapitel for sig. Den er skøn og frodig og tæller cirka 4.000 kvadratmeter – med frugttræer, bærbuske, bålsted og shelter. Der er ligeledes køkkenhave og to drivhuse, hvoraf det ved villaen kan gøre det ud for en lukket terrasse. I forlængelse heraf er der en fliseterrasse med aftensol.
Indenfor får I 299 kvadratmeter til rådighed, og de er fordelt over to etager. Boligen fremtræder med rustikke plankegulve, fyldningsdøre og synlige bjælkekonstruktioner – detaljer, der føjer charme til hjemmet.
Planløsningen giver jer en håndfuld værelser, to badeværelser og to stuer samt et stort køkken-alrum. Sidstnævnte er et lyst og indbydende samlingspunkt med udgang til terrassen. For gulvfliserne er der valgt en varm nuance, og det landlige køkken har fine indbygningsskabe- og skuffer med dekorative greb af keramikerkunstneren Anna Black.
Såvel stueplanet som førstesalen har badeværelse, og en del af førstesalen har loft til kip. Det gælder blandt andet den store repos, der kan fungere som en tredje stue.
I bosætter jer i en hyggelig landsby med et aktivt fællesskab, der udmønter sig i form af forskellige arrangementer i løbet af året. Her bor mange børnefamilier, der værdsætter de grønne omgivelser og den nemme adgang til alt det praktiske. Fra byen er der fem minutters kørsel til Vipperød og Tølløse, og områdets skolebusser kører både til Tølløse og Holbæk.