Åbent hus med tilmelding

Søndag d. 1. februar kl. 11.45-12.15

Nyhed

C.F.Holbechs Vej 9, 2800 Kongens Lyngby

130 m2 villa

Kontant 9.495.000 kr.

Sjældent udbudt - Charmerende og sjælfuldt liebhaverprojekt i Brede


Murermestervilla med enormt potentiale med smuk have og naturskøn adresse

Har i hænderne godt skruet på, eller drømmer I bare om at følge renoveringsprocessen tæt og se et charmerende, ældre hus blive forvandlet til jeres drømmehjem for øjnene af jer? 

Så vil denne spændende ejendom med Frilandsmuseet som nabo og Sorgenfri Slot lige rundt om hjørnet i hyggelige og eksklusive Sorgenfri være lige noget for jer. Her er charmen intakt, og alle muligheder står åbne. Drømmer I om at bygge nyt, så tillader lokalplanen en bebyggelsesprocent på 30%. 

Ejendommen udbydes for Frilandsmuseets grundkøbsfond – og ejendommen har aldrig tidligere været i handel.

På den skønne og let tilbagetrukne C.F.Holbechs Vej ligger denne murermestervilla, som er bygget i 1922 med flere smukke detaljer, der giver huset masser af sjæl og karakter. Tæt på alt og alligevel uforstyrret. Ejendommen kræver en større renovering for at leve op til 2025-standarder. Der må derfor påregnes en del istandsættelsesarbejde samt omkostninger hertil. 
Stueetagen består af entré, bryggers, køkken med spisekrog og en stor stue, hvor den helt rigtige indretning vil kunne skabe et fantastisk midtpunkt i hverdagen. Den sydvendte ydermur prydes af en ældre udestue/orangeri.
Førstesalen er fordelt på tre værelser og et badeværelse med terrazzogulv, der refererer elegant til husets byggeår. Det store soveværelse har tidstypiske indbyggede skabe og østvendt altan, hvor I kan nyde morgensolen. De to øvrige værelser er ideelle som børne- eller gæsteværelser, når de er blevet opdateret af jer.
Huset rummer også en kælder på 16 kvm, hvor I kan opbevare Bourgogne-samlingen, lave forrådskammer eller henstille kasserne med julepynt. Alternativt kan krybekælderen udgraves således, at der er kælder under hele ejendommen. 
Forhaven kan bevares som den er: en rekreativ oase med plads til boldspil, der blot kræver lidt græsslåning. Men for folk med grønne fingre er der masser af plads til at lave højbede med grøntsager og blomsterliv. Den nordvendte baghave, som grænser op til Frilandsmuseets smukke haver, er ligeledes en skøn lille privat krog. Dette helt særlige hus kan blive til et helt særligt hjem. 



6Antal rum
1922Byggeår
709 m2Grundareal
Tjek boligens stand

Økonomi

Kontantpris

9.495.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

6.265 kr.

Udbetaling

475.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

51.062 / 41.468 kr.

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Alexander Weiss

home Kgs. Lyngby

Salgschef & Ejendomsmægler, MDE

alwei@home.dk

45 93 24 44

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder