Købsaftale underskrevet
Nyhed

Belvedere 30, 5700 Svendborg

156 m2 villa

Kontant 5.300.000 kr.

Gennemrenoveret murermestervilla med den skønneste udsigt over hele Svendborg By


Total gennemrenoveret fra A til Z med kæmpe respekt for villaens gamle detaljer

Midt i Svendborg – i et af byens mest attraktive områder – udbydes denne præsentable og indflytningsklare villa, hvor klassisk arkitektur, moderne komfort og en helt unik udsigt går hånd i hånd. Her får I en bolig, hvor hver eneste detalje er gennemtænkt, og hvor både beliggenhed, udsyn og kvalitet løfter ejendommen op i en liga for sig.

Allerede i hallen mødes man af den gennemførte stil med elegant sildebensparket og synlige loftsbjælker, der skaber en varm og eksklusiv atmosfære. Det tidløse køkken med halvø ligger i åben forbindelse til stuerne og giver et naturligt samlingspunkt for både hverdag og gæster. Den skønne udestue fungerer som et ekstra opholdsrum året rundt med et flot lysindfald og direkte udgang til terrassen – og herfra kan udsigten over Svendborg By og sundet nydes fra første parket.

På førstesalen finder I et særdeles rummeligt soveværelse med egen altan, hvor morgenkaffen kan indtages med en panoramaudsigt, der sjældent fås bedre i Svendborg. Hertil kommer et ekstra værelse og et stilfuldt badeværelse. Over etagen ligger en stor hems med gavlvindue, som indrammer udsigten mod vandet på smukkeste vis – oplagt som kreativt rum, kontor eller hyggekrog.

Kælderen giver jer endnu flere anvendelige kvadratmeter med disponible rum, egen udgang til haven samt integreret garage, hvilket giver gode rammer til opbevaring, hobby eller mindre værksted.

Udenfor venter en nydelig for- og baghave, som er nem at holde og skaber perfekte rammer for udelivet. En havelåge leder direkte til grønt område og ovinehøjstien.Derfra er der blot få minutters gang til gågaden, havnen, indkøb og byens mange faciliteter. Her er I tæt på alt – men stadig med fred, ro og en udsigt, som er noget helt for sig selv.

Kort sagt: En sjældent udbudt villa med karakter, gennemført kvalitet og en af Svendborgs mest betagende udsigter over både by, vand og mod både Tåsinge, Thurø og Langeland i det fjerne.

En bolig som denne skal ganske enkelt opleves.
6Antal rum
1961Ombygget
3Antal toiletter
500 m2Grundareal

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Mark Mahler

home Svendborg

Indehaver & Ejendomsmægler MDE

markm@home.dk

62214200

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder