Nyhed

Fyrrelunden 37, Jegum, 6840 Oksbøl

1558 m2 fritidsgrund

Kontant 370.000 kr.

Her begynder drømmen om et nyt sommerhus.


Realiser jeres drøm på denne lukkede og ugenerte fritidsgrund.


Her begynder drømmen om et nyt sommerhus

Nogle gange starter sommerhusdrømmen ikke med et hus, men med den helt rigtige grund. På denne dejlige fritidsgrund på 1.558 m² i Jegum Ferieland får I muligheden for at skabe jeres eget fristed fra bunden – præcis som I ønsker det.

Grunden ligger fredeligt og naturskønt med en fin randbeplantning og træer og buske, der giver både læ, grønne omgivelser og en behagelig fornemmelse af privatliv. Her er plads til at tænke stort, drømme videre og forestille sig et sommerhus, der passer til netop jeres ønsker og behov. Måske et moderne sommerhus med store vinduespartier og masser af lys, måske et mere klassisk sommerhus med træterrasse og gode kroge i haven. Mulighederne begynder her.

Jegum Ferieland er et populært ferieområde, hvor natur, fritidsliv og sommerhusstemning går hånd i hånd. I områdets centerområde finder I blandt andet kiosk, cafeteria, legeplads og minigolf, hvilket gør det nemt at få lidt ferieoplevelser tæt på – ikke mindst for familiens yngste.

Når der skal handles større ind, er der cirka 5 kilometer til Oksbøl, hvor hverdagen kan klares med indkøb og øvrige fornødenheder. Og vil I have mere ferieby, caféstemning eller en tur til Vesterhavet, er der ikke langt til hverken Blåvand, Vejers Strand eller Henne Strand. Her venter hyggelige butikker, caféer og restauranter – og naturligvis det, som de fleste forbinder med området: Vesterhavet og de brede, hvide sandstrande.
Glem ikke, at der i nærområdet findes det helt unikke naturfænomen ved Filsø.

Mellem Jegum og Vesterhavet breder et skønt naturområde sig med skov, hede og et fint net af vandre- og cykelruter. Her kan naturen opleves i et roligt tempo, mens det rige dyreliv giver gode chancer for at møde nogle af områdets firbenede beboere undervejs.

En fritidsgrund som denne er derfor mere end 1.558 m² jord. Det er muligheden for at skabe noget helt jeres eget og få en base, hvor sommerferier, weekender og spontane ture mod Vesterhavet kan få lov til at fylde kalenderen.

Økonomi

Kontantpris inkl. delvis tilslutningsafgift

370.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

449 kr.

Udbetaling

25.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

2.214 / 1.750 kr.

Udforsk mulighederne i området ved OksbølVælg og se mere om området nær boligen i Oksbøl. Områdevisningen tager udgangspunkt i boligens adresse med en radius på op til 20 km. Du kan zoome ind og ud på kortet - og det kan vises i fuldskærm for at få mere med.

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Laurids Lyngbo

home Blåvand

Salg og vurdering

lnils@home.dk

75270622

Gør boligjagten mere overskuelig med Klara app

Klara er din personlige boligassistent, der hjælper dig med at finde, købe eller sælge bolig på en enkel og effektiv måde. Med Klara har du altid adgang til boligmarkedet, uanset hvor du er - både det, der er til salg, og det, der ikke er.

 

Læs mere og hent Klara app

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder