Ejendommen er både velegnet til fritidshus og til helårsbeboelse (regler skal opfyldes)
I naturskønne omgivelser ved Bakke Bølle Strand, udbyder vi nu et nyere EBK fritidshus på en dobbelt grund som har en rigtig god udsigt til marker og skøn natur.
Fritidshuset er meget flot og stilfuldt opført i kvalitets materialer. Der er bl.a. fokuseret på store vinduespartier i stue og køkken ud til haven, hvorfra man har den uforstyrrede udsigt til omgivelserne.
Indretningen af huset er både egnet til et fritidshus til en større familie, to generationer m.m., men huset er også meget velegnet til at bo i som helårsbeboelse. Ejer skal dog have ejet huset i et år og være pensionist, for at kunne bruge det til helårsbeboelse.
Den smagfulde indretning byder på en meget stor stue i åben forbindelse med køkken/alrum. Dette rum er ca. 45 m² og er husets naturlige centrum for familien og dens gæster.
Der er udgang til en stor og syd/vest vendt træterrasse både fra stuen og fra køkkenet.
I stuen er der også installeret en flot og effektiv pejs, som opvarmes via gas. Pejsen kan betjenes via en fjernbetjening.
I den nordlige ende af huset ligger huset soveværelse med skabe og udgang til terrassen.
Ved siden af soveværelset ligger det ene badeværelse med bruseniche og en skøn sauna.
På husets østlige side er der tre gode værelser.
Der er et yderligere badeværelse med bruseniche. Der er bl.a. gulvvarme i begge badeværelser.
Endvidere er der gulvvarme i husets entre samt et lille bryggersrum ved entreen.
Til ejendommen hører et stort udhus/værkstedsbygning med et yderligere udhus/depotrum. Der er indlagt vand og kloak i denne bygning samt en luft til luft varmepumpe.
Der er opført en lille udendørs bruser med koldt og varmt vand ved denne bygning.
Den store grund er flot anlagt med flere buske, træer, hyggekroge og flere gode terrasser, både langs husets vest og syd side samt ved husets indgangsparti mod øst.
Der er også et stort udhus/redskabsskur med tagafløb til faskine.
Området byder på badestrand/badebro med udsigt til både Farøbroerne samt Storstrømsbroen. I kort
gåafstand er der adgang til skove både øst og vest for området, så der er rig mulighed for at gå skønne
ture i skovene eller motionere ved løb eller MTB cykling i skovene langs vandet.