Forestil jer ferierne på denne dejlige matrikel i anden række fra vandet ved Mossø, hvor et hyggeligt og velholdt sommerhus nu kan blive jeres. Når man kører ind på den højtliggende grund, åbner sig en fantastisk udsigt, og straks man træder ind i opholdsrummet, bliver man mødt af den samme imponerende udsigt. Der er tale om en helt særlig ejendom, et A-hus fra 1969, der i 2000 blev udvidet med en tilbygning, så det i dag fremstår som et dobbelt A-hus, som rummer 96 veludnyttede kvadratmeter.
Sommerhuset ligger i en lille enklave på Mossøs sydøstlige kyst. Grundens 1.232 kvadratmeter skråner let, og den herlige haven breder sig i retning af vandet. Træterrasserne ved huset er i to forskudte plan, og med en orientering mod vest er der garanti for at opleve smukke solnedgange over søen. På den modsatte side af huset finder I en skærmet morgenterrasse, hvilket giver perfekte muligheder for at nyde naturen hele dagen igennem.
Inden døre møder I et lyst feriehjem med fine faciliteter og en luftig rumfornemmelse. Huset består af to bygningskroppe, hvoraf den ene er afsat til en stue med loft til kip og hems foruden et grovkøkken, spisekøkken, et toilet og et værelse.
I den sydlige fløj er der soveværelsessuite med eget badeværelse, og der er også et ekstra værelse på overetagen. Overalt i sommerhuset strømmer sollyset ind gennem vældige vinduespartier ovenlysvinduer, og gennem vinduet i stuen såvel som i en del af værelserne får I udsigten.
Naturen er langt mere end bare en smuk udsigt – den skaber en rolig og afslappende atmosfære, der sikrer en behagelig ramme om udflugter. Samtidig tager det ikke mere end 10 minutter at køre til butiksliv, spisesteder og seværdigheder i Skanderborg, hvis man ønsker lidt variation.