Nyhed

Harestien 7, 6857 Blåvand

108 m2 fritidshus

Kontant 3.645.000 kr.

Hyggeligt 8 personers sommerhus


Tæt på Blåvand centrum

Søger du sommerhus med perfekt beliggenhed i forhold til centrum i Blåvand og tæt på Kallemærskhede så er det denne ejendom du skal ud og se. For enden af Harestien ligger dette skønne sorte træhus på en dejlig naturgrund i fred og rolige omgivelser. Huset er opført i 1982, men meget velholdt, malet i 2024, de 108 m2 fordeler sig på mindre baggang/bryggers med indgang. Indrettet med skabe og vaskemaskine. Herfra fordelingsgang til 3 gode værelser, det oprindelige mindre badeværelse med bruseniche. For enden den lille hyggelige opholdsstue med brændeovn. I 2006 tilbygges et stort køkken all-rum, husets hjerterum, med rigtig godt lysindfald, direkte udsigt til grunden og den store træterrasse. Der er opgang til større hems. Et større badeværelse med bruseniche, spa samt sauna opføres i samme omgang. Saunaen er ikke længere i brug, men kan nemt etableres igen, ny ovn opsættes. Fra køkken-allrummet er der udgang til terrassen der omgiver hele huset. På en del af terrassen kan du sidde helt ugeneret, nyde solen med en kold drink eller en kold øl. Der er lagt nyt trægulv i stuen, fordelingsgang samt på værelserne i 2022. Sælger oplyser at områdets dyrevildt, råvildt, Mikkelræv og Grævlingen tit lige kommer besøg.

På grunden er opført et brændeskur der er opdelt i to rum samt mulighed for at tørre brænde udenfor. For enden af indkørsel er der i 2022 opført en dobbelt carport med tilhørende værksted, isoleret i gulv med 200 mm. Vægge og loft er ligeledes isoleret. Rummet kan inddrages til anneks hvis flere sovepladser ønskes.

 Sælger har de sidste to år boet fast i huset, derfor er der ingen nuværende lejeindtægt. Tidligere var huset tilknyttet Esmark med en årlig lejeindtægt på ca. kr. 130.000. Vi er i gang med at indhente tilbud på mulige lejeindtægter hos 2 af områdets gode udlejningsbureauer.

Beliggenheden er også perfekt, kun 600 meter fra centrum af Blåvand. Her kan I udforske byens charmerende spisesteder, butikker og supermarkeder. Og med stranden kun 1,9 kilometer væk, kan I nemt tage på udflugter til Vesterhavet og nyde de brusende bølger og brede sandstrande på alle tider af året.

 Er du blevet fristet til at komme ud og se dette hyggelige sommerhus er vi klar til at vise dig rundt, så kontakt os endelig.

4Antal rum
2006Ombygget
1756 m2Grundareal

Økonomi

Kontantpris

3.645.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

3.510 kr.

Udbetaling

185.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

20.705 / 16.516 kr.

Tjek boliglån

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Karsten Hansen

home Blåvand

Salgschef & Vurderingsspecialist for RD

kaha@home.dk

75270622

75270622