Nyhed

Fyrrelunden 69, Jegum, 6840 Oksbøl

75 m2 fritidshus

Kontant 1.275.000 kr.

Velholdt og moderniseret sommerhus med vildmarksbad i attraktive Jegum Ferieland


Dejligt udemiljø med træterrasse og stor grund - 67.600 kr. i lejeindtægt 2025 + forbrug ved siden af

I attraktive og rolige omgivelser i Jegum Ferieland finder du dette charmerende og velholdte sommerhus på 75 m², opført i 1980 og løbende moderniseret både ude og inde. Her får du et skønt fristed på en stor, ugeneret grund på 1.608 m² – perfekt til familien, der ønsker ro, natur og nærhed til Vesterhavet.

Huset fremstår lyst og hyggeligt med en gennemført indretning og gode møbler. Det rummelige køkkenalrum fungerer som husets naturlige samlingspunkt, hvor man kan lave mad, slappe af og være sammen, mens man har overblik over hele familien.
Køkkenet er fra 2013, har en moderne standard og indeholder ovn og induktionskogeplade fra 2021.

I opholdsstuen kan familien samles om spil og film via Chromecast, mens brændeovnen spreder varme og stemning. En energivenlig varmepumpe med WiFi-styring sikrer et behageligt indeklima året rundt. Nye lænestole fra 2024 fuldender den hyggelige stue.

Der er tre værelser – ét med dobbeltseng, ét med to enkeltsenge samt et ekstra værelse med udtræksseng og to nye madrasser. Badeværelset er renoveret i 2020 og har gulvvarme og vaskemaskine.

Udendørs finder du flere gode terrasser, heriblandt en Cumaro-hårdttræsterrasse fra 2021 med en forventet levetid på op til 50 år. Her kan du nyde det populære vildmarksbad med spa-funktion, og i haven er der bålplads, flisebelægning og ladestander til elbil. Huset blev vandskuret og taget malet i 2015, og der er anlagt ny indkørsel samt ekstra dræn, så huset står tørt og uden vandproblemer.

Der er mulighed for udvidelse af stuen ved at inddrage dele af terrassen.
Beliggenheden er central i forhold til centerområdet med café og minigolf, og Fyrrelunden er blandt de mest eftertragtede veje i Jegum Ferieland. Området byder på rolige, naturskønne omgivelser med stier, søer og aktivitetscenter – og Vesterhavet ligger blot 10 km væk.

Et velpasset og løbende moderniseret sommerhus med kvalitet, komfort og charme – perfekt til mange års feriehygge.

Udlejes via. Esmark og har hidtil indbragt ejer 67.600 kr. + forbrug ved siden af på 28 ugers udlejning.  Rigtig god mulighed for at kombinere eget brug med attraktiv udlejning.

Ring til os på: 75 27 06 22
4Antal rum
1980Byggeår
1608 m2Grundareal

Økonomi

Kontantpris

1.275.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

1.519 kr.

Udbetaling

65.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

6.915 / 5.594 kr.

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Karsten Hansen

home Blåvand

Salgschef MDE & Vurderingsspecialist for RD

kaha@home.dk

75270622

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder