Der er dømt magiske somre og sol på terrassen her i Ellinge Lyng! Med klipklapper på fødderne og solbriller på næsen skal I kun lige dreje om hjørnet en enkelt gang fra dette fine fritidshus, før I står ude ved lyngen, marehalmen og snart stranden.
Timerne flyver afsted udenfor, men indenfor er der også god plads til hygge og samling. Der er tilbygget 46 m2 i 2012 så sommerhuset rummer i alt 104 m2 som fordeler sig på køkken, alrum og stue, som flyder ud i ét med tykke loftsbjælker foroven. Der er brændeovn i alrummet som bidrager til varme hygge og stemning. Husets fire værelser fordeler sig i stueplan og på førstesalen. Badeværelset findes lige uden for hoveddøren. Dertil kommer det fine udhus, der kan blive jeres gæstehus, hobbyrum eller noget helt tredje.
Det er ikke hvilken som helst strand, I får kort gåafstand til. Det er de smukke omgivelser, der udgør meget af Sejerøbugten – Korevlerne, Ellinge Lyng og Gudmindrup Strand. Alt efter humør kan I søge hen ved livreddertårnet, lege i det rene badevand, der også er perfekt til små børn, eller I kan finde en varm “gryde” i de smukke klitter og bage i sommervarmen. Sommerhuset ligger i et meget attraktivt sommerhusområde, der taler til jer, som søger skønhed, fred, ro og fordragelighed i veletablerede omgivelser.
Om efteråret er farverne mange i området, hvor høje, gamle træer rammer fritidshusene ind. Om sommeren er det hele grønt og lukket. I skal se nærmere på et sommerhus, der står på en 1.290 kvadratmeter stor grund, så foruden privatliv er der også masser af plads til aktivitet i det fri. Haven er relativt nem at holde med græsplæne, træer, enkelte buske og endelig tre skønne terrasser, som snor sig om husets sider, så I altid kan finde sol og skygge – og læ.