Brug tiden godt i et magisk sommerhusområde
I sommerhusområdet i og omkring Ellinge Lyng ved Sejerøbugten, hvor fritidshusene ligger godt afskærmet mellem høje træer og grønne hække, finder I dette hyggelige sommerhus fra 2000. Det er et sommerhus, som et sommerhus skal være – og med et endnu ungt opførelsesår er det stadig flot og velholdt.
Området er kendt for sin udpræget rolige natur og de brede, lækre badestrande, og fra lige netop denne fredelige plet tager det under ti minutter at cykle til én af de allerherligste strande i hele Danmark: Gudmindrup Strand.
Huset står på en 1.214 kvadratmeter stor, veletableret grund, hvor beplantningen skærmer af mod naboerne. Fra terrassen – der både har et charmerende overdække og en åben solplads – har I det hele samlet i én skøn oase: alle havemøblerne, grillen og et bålfad. Det er bare med at vælge, hvorhenne i de grønne, hyggelige omgivelser, at tiden bruges allerbedst.
Indenfor træder I ind i en lys entré med bad ved siden af og soveværelset ligefor med god opbevaringsplads til ekstra puder, dyner og alt det andet. Herfra går turen videre til køkkenet og den rummelige stue, hvor hvidmalede vægge og lofter ligeledes sætter den ægte, klassiske sommerhusstemning – lysindfaldet er samtidig ganske rart. Der er udmærket plads til såvel spilaftener som dagens første kaffe ved siden af køkkenet, der desuden tager sig indbydende ud med flotte fronter og fine, små greb.
Ønsker I plads til gæster eller til den sjove hobby, er der et separat anneks med hvide vægge under fine loftsbjælker og let, kipført loft. Praktikken er der også tænkt på: Et udhus rummer både vaskefaciliteter og et lille værksted, så haveredskaber, cykler og strandting også har et sted at bo.
Vi siger det lige igen: et sommerhus, som et sommerhus skal være. Ses vi monstro herude?