Købsaftale underskrevet

Søflygade 5, 1432 København K

138 m2 rækkehus

Kontant 8.595.000 kr.

Skønt køkkenalrum, to solrige terrasser, 3 gode soveværelser og lige til at flytte ind i!


Rækkehus med yderst central placering, lave fællesudgifter og gode parkeringsmuligheder!

Vandet og de grønne volde, badezone og havnemiljø – ja, det er skønne omgivelser, der venter jer, hvis I overtager denne bolig på Margretheholm. Her er tale om et af de attraktive rækkehuse, som er opført i 2016. Hjemmet rummer 138 kvadratmeter, og der er blandt andet etableret tre værelser.

Ejendommen præsenterer sig med changerende facade og karakteristiske karnapper samt et enkelt, fladt tag. På begge sider af huset er der anlagt private terrasser, hvoraf den største er ekstra solrig. Denne terrasse kan indrettes med grill og hyggekrog, og den vender ud mod de velplejede fællesarealer. Terrassen ved hovedindgangen får formiddagssol, og herfra er der forbindelse til et tilhørende skur.

Stueplanet er udnyttet til et dejligt køkken-alrum, som har udgang til begge terrasser. Det flotte køkken er udført i et minimalistisk design med hvide fronter og hvid bordplade, og det er rigtig funktionelt med masser af opbevaringsplads. Etagen inkluderer derudover en lille skabsgang og et veldisponeret gæstetoilet.

På førstesalen finder I den store opholdsstue, der har mange indretningsmuligheder. Her er tillige et pulterrum og et værelse, og de to øvrige værelser ligger på anden sal sammen med badeværelset. Alle tre værelser er rummelige og har fransk altan, og i værelset på 2. sal ud til haven er der tre indbyggede skabe. I værelset på 2. sal ud mod Søflygade står der en IKEA-skabsvæg, som ikke er fast, men er opstillet. Det store, stilrene badeværelse er holdt i hvidt, og det har bruseniche og vaskesøjle.

Området er i rivende udvikling, hvilket gør boligen til både en fremtidssikret investering og et attraktivt sted at bo. Spændende restauranter som Noma og Alkymisten har fundet vej til området, og Refshaleøen er kendt for sit populære street food-marked, Reffen, samt små, hyggelige caféer. En kommende metrolinje vil yderligere forbinde området, uden at genere Luftmarinegade.

Som en del af en solid ejerforening vil I opleve fantastiske naboer og et stærkt fællesskab med årlige sommerfester, halloweenfejringer og en lokal saunaklub og gym. Et fælleshus er også under udvikling. Området tilbyder gode skoler og pasningsmuligheder, herunder en helt ny vuggestue og børnehave, der åbner 200 meter fra boligen i 2025. Med nærhed til grønne omgivelser, vand og byliv kan I glæde jer til at bo et sted, hvor både I og jeres børn vil trives.
4Antal rum
2016Byggeår
2Antal toiletter
Energimærke

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Farhad Khamseh

home Christianshavn - City

Indehaver

fakha@home.dk

32 95 14 00

32 95 14 00

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder