Gennemrenoveret kvalitetsbyhus på attraktiv adresse, tæt på strand & skov.
Med stor fornøjelse kan vi hos home Kerteminde nu byde velkommen til dette betagende byhus på det yderst attraktive "Feden". Ejendommen er beliggende i det gamle fiskerkvarter fra starten af 1900-tallet – et særdeles eftertragtet kvarter.
Her finder I det bedste fra begge verdener – en bynær beliggenhed, samtidig med at Lundsgårdsskoven og Sydstranden blot er en kort gåtur på henholdsvis ca. 300 og 250 meter fra hoveddøren. Her kan naturen nydes i fulde drag, samtidig med at hverdagens praktik og familieliv kan gå op i en højere enhed. Byens skole ligger inden for 1 km, og den lokale sportshal finder I på den anden side af Klintevej, hvor et rigt foreningsliv trives.
På en kort gå- eller cykeltur nås et bredt udvalg af dagligvarebutikker, ligesom I hurtigt kan nå summen af liv i Kertemindes hyggelige stræder i den historiske bymidte, der byder på både caféer og restauranter, spændende nichebutikker samt kulturaktiviteter for både store og små.
Vi byder indenfor i ejendommen, hvor samtlige 194 m² har gennemgået en omfattende renovering fra kælder til kvist i sælgers ejertid. Det gælder også taget samt mahognivinduerne, der blev skiftet i 2016. I samme ombæring er der etableret gulvvarme i hele huset.
De 128 m² bolig fordeler sig på: En indbydende entré, hvor den charmerende trappe giver adgang til både 1. sal og kælder. Et par trin op træder vi ind i det skønneste alrum, hvor opholds- og spiseafdelingen bindes sammen af den stemningsfulde brændeovn. Fra spiseafdelingen er der åben forbindelse til det stilfulde HTH-køkken fra 2016. Fra køkkenet er der udgang til en skøn, hævet terrasse, hvor måltiderne også kan nydes, og ude- og indelivet let kan smelte sammen.
På 1. sal er der adgang til et elegant brusebadeværelse fra HTH samt boligens to værelser – det ene med flot kig til Storebælt, mens det andet har et mindre walk-in.
De 66 m² kælder er i boligstand og indrettet med endnu et flot brusebadeværelse, et par gode disponible rum samt et praktisk bryggers, hvorfra der er separat ind-/udgang til gårdhaven. Herfra er det således let at komme fra den tilhørende carport bag ejendommen og indenfor.
Integreret med carporten er der et godt udhus/værksted samt mulighed for yderligere opbevaring.
Gårdhaven er anlagt med smukke fliser, så vedligeholdelsen er minimal, og de pragtfulde opholdsmiljøer kan nydes mest muligt.
Et helt særligt udbud, der bør opleves ved selvsyn – så tøv ikke med at kontakte os!