Beboerparkering, elevator & tæt til Metro
Hvad siger I til en adresse i hjertet af Frederiksberg? Det lyder bestemt ikke dårligt, og nu kan I snart finde hjem på en sidegade til Frederiksberg Allé. 71 m2 og en stor, vestvendt altan er på højkant!
Følg med indenfor oppe på 1. sal, hvor I bydes velkommen af den praktiske entré med plads til overtøj og sko og med vaskemaskine smart installeret! Der er to værelser – et stort og et lille, perfekte til jer selv og måske børneværelse, hjemmekontor eller noget helt tredje. Køkkenet forenes med stuen i et åbent alrum, og slutteligt har i det rummelige brusebadeværelse med adskilt bruseniche. Tilbage til køkkenet, der er udstyret med flot og lyst inventar, opvaskemaskine og kogeplade med emfang. Og så er det er i leverummet, at lejligheden forlænges ud i det fri, for her åbnes der op til lys og luft på altanen.
Der venter mange gode, bonuskvadratmeter herude på altanen, der er bred med plads til terrassemøbler, blomsterkrukker og mere endnu, og så er den både vestvendt og overdækket, skøn til det meste vejr. I bosætter jer desuden i en ejendom fra 1976 med parkeringspladser til både bil og cykel omkring bygningen.
Brede fortove og smukke træer møder jer, som I går rundt om hjørnet, for her ligger ikoniske Frederiksberg Allé. Metroen holder næsten lige uden for gadedøren, nemlig bare 80 meter væk, og langs alléen støder I på specialforretninger, gamle caféer og spisesteder. Den særlige atmosfære er svær at tage fejl af, og I kan ligeledes hurtigt gå videre til summende Gammel Kongevej, smukke Frederiksberg Have og charmerende Værnedamsvej. Kulturlivet kan leves i bydelens teatre, eftermiddage kan tilbringes på fortovscaféerne og fridage i de grønne åndehuller. Der er selvfølgelig indkøbsmuligheder, gode skoler, daginstitutioner og fritidstilbud i helt kort afstand.
Lyder det som et hjem for jer?