Nyhed

Kongensvej 2, st.. tv., 2000 Frederiksberg

74 m2 lejlighed

Kontant 6.495.000 kr.

Flot og indflytningsklar lejlighed med altan og køkkenalrum


Der er nogle boliger, som man bare forelsker sig mere og mere i, jo længere man betragter dem – og dette er helt klart én af denne type. Indretningen er nemlig uden spildplads, og den kan tilpasses de fleste livsfaser, mens faciliteterne er gode, rammerne er smukke og man kan nyde sommeren på sin egen altan.

En veldisponeret høj stuelejlighed med et skønt køkken-alrum, et dejligt lysindfald og en adresse, der taler for sig selv, udbydes nu på Kongensvej. Rammerne er rolige og indbydende, mens indretningen kan tilpasses de fleste livsfaser – og jeres kommende genbo hedder tilmed Frederiksberg Have!

Kom med indenfor, hvor lyse rum med pæne gulve, hvidmalede vægge og et fantastisk lysindfald står klar til at modtage jer og jeres møbler. Her er god plads helt fra start, for entréen er rummelig og indrettet med opbevaringsmøbler, og det er også herfra, at I får adgang til det store flisebadeværelse, der har både gulvvarme, vaskefaciliteter og separat bruseniche. Funktionaliteten er altså i top, og det samme gælder inde i køkken-alrummet, hvor I fra et moderne køkken med alt i hårde hvidevarer kan kigge lige over til spiseområdet og sågar videre ind i den indbydende dagligstue. Slutteligt rummer hjemmet to værelser, der begge har en attraktiv størrelse.

Den indflytningsklare lejlighed ligger så dejligt i en høj stueetage af en ejendom, der er smukkere end de fleste. Den har stået her på matriklen siden 1883, og til den dag i dag fremstår den både herskabelig og velholdt i sit udtryk. Grunden er godt afskærmet fra omgivelserne, og I får bl.a. adgang til både parkeringspladser samt et hyggeligt, lukket gårdmiljø, mens I også kan søge udeliv ude på jeres egen altan – den er nemlig vestvendt og har plads til både gril og altanmøbler.
I skal vende blikket mod en lukket villavej, hvor lejligheden ligger helt nede for enden. Omgivelserne præges af den idylliske kulisse, som Kongens kvarteret og Frederiksberg Have maler. Ja, store trækroner, snoede stier og ænder, der padler med deres unger i vandet – og det ligger lige rundt om hjørnet. Naturligvis er der også kort til Frederiksbergs eksklusive byliv samt til det veludviklede lokalsamfund med bl.a. indkøb, skole, dagtilbud og metro.
JaAltan
JaElevator
3Antal rum
2005Ombygget

Økonomi

Kontantpris

6.495.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

4.296 kr.

Udbetaling

325.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

35.465 / 29.053 kr.

Udforsk mulighederne i området ved FrederiksbergVælg og se mere om området nær boligen i Frederiksberg. Områdevisningen tager udgangspunkt i boligens adresse med en radius på op til 20 km. Du kan zoome ind og ud på kortet - og det kan vises i fuldskærm for at få mere med.

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Kristian Koefoed

home Frederiksberg C

Indehaver - Ejendomsmægler MDE

krko@home.dk

31 16 18 18

Gør boligjagten mere overskuelig med Klara app

Klara er din personlige boligassistent, der hjælper dig med at finde, købe eller sælge bolig på en enkel og effektiv måde. Med Klara har du altid adgang til boligmarkedet, uanset hvor du er - både det, der er til salg, og det, der ikke er.

 

Læs mere og hent Klara app

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder