Åbent hus med tilmelding

Søndag d. 18. januar kl. 13.45-14.15

Nyhed

Hyldegårdsvej 61, 2. tv., 2920 Charlottenlund

87 m2 lejlighed

Kontant 4.849.000 kr.

Herskabelig treværelses i Charlottenlund


Stilfuldt moderniseret og helt indflytningsklar


Vi har sat en utrolig flot treværelses lejlighed til salg, og der er hverken langt til vandet, Skovshoved eller Charlottenlund Skov. I skal rykke ind på 87 indflytningsklare kvadratmeter, som passer perfekt til parret eller den lille familie.

I bydes velkommen i entréen, og allerede her er indtrykkene gode, for I mødes af lyse, venlige farver og flotte paneler, der ligeledes går igen i stuen. Her finder I desuden et indbygget skab, som giver både praktisk opbevaringsplads og et stilrent udtryk. Badeværelset er udstyret med fine blå fliser, brusebad, god opbevaringsplads og et nydeligt vaskemøbel, mens køkkenet kommer med både opvaskemaskine, vaskesøjle og elegante låger.

Det er dog nok stuen, I vil forelske jer allermest i, for mens smukke sildebensgulve pryder forneden, er loftet udsmykket med fin stukkatur i en varm rosa farve. Mod syd strømmer lyset ind ad vinduerne langs hele den ene væg, og da lejligheden ligger ugeneret uden direkte indkig, kan I nyde udsigten til blå himmel. Det store leverum gør sig perfekt til såvel rolige hverdage som festlige weekender.

De to gode værelser afrunder det hele, og mens ét bliver jeres nye soveværelse, er det andet oplagt som børneværelse eller hjemmekontor. Begge værelser har indbyggede skabe, der sikrer god og praktisk opbevaringsplads. Som en ekstra kvalitet har lejligheden ingen overboer, hvilket bidrager til en mere rolig og privat boligoplevelse.

En pæn rødstensejendom sætter de ydre rammer om lejligheden, og I skal bo godt oppe på anden sal. Imellem de røde sten giver de brede vinduespartier lyset fri adgang, og omme bag ydermurene venter et lille, hyggeligt gårdmiljø med plads til cykler og ophold i solen.

Og så er der beliggenheden, der bringer jer til attraktive kanter. Der er under en kilometer til Øresund, og skal I have et frisk dyp, kan I så let som ingenting cykle til badebroen eller havbadet ved Skovshoved. Der er selvfølgelig også den hyggelige havn, som emmer af maritim stemning, og bliver I derimod inde i landet, lokker Charlottenlund Skov ud på gåtur i fine omgivelser. Af mere praktisk karakter kan vi nævne Ordrup S-togsstation 600 meter væk med tog til København, den nærmeste daginstitution og Skovshoved Skole, der er hhv. 280 og 650 meter fra gadedøren.

Så hvad siger I til en fremvisning?

3Antal rum
1948Byggeår

Økonomi

Kontantpris

4.849.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

4.237 kr.

Udbetaling

245.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

26.111 / 21.288 kr.

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Andreas Godvin

home Gentofte - Vangede

Salgschef

godvin@home.dk

39 77 45 00

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder