Der findes kun få steder langs kysten mellem hovedstaden og Helsingør, hvor udsigten fra land mod Øresunds blå vidder føles så grænseløs, som den gør fra det gamle Høje Skodsborg. Her åbner horisonten sig, som var den skabt til at favne hele verden med åbne arme.
Når sommerens døre står på klem, bliver bølgernes blide brusen en del af dagligdagen – som en stille baggrundsmelodi til morgenkaffen. Øjet møder intet andet end hav mod øst, mens Jægersborg hegn og Dyrehavens dybe ro, breder sig i baghaven – det perfekte landskab for morgenløb, eventyr eller en stille stund med naturen.
Her, hvor skov og hav smelter sammen på næsten magisk vis, ligger Høje Skodsborgvej 16. Kun en kort, smuk tur ad Strandvejen fra København – og alligevel som i en helt anden verden. Og øverst oppe i det ikoniske gulstensbyggeri fra 1936, venter jer en boligoplevelse udover det sædvanlige.
Med sine 147 m² er denne vidunerlige herskabslejlighed en af foreningens største, og hver eneste kvadratmeter fyldes med lys og luft. Den rummelige stue med pejs, stuk og rosetter skaber en atmosfære af elegance og åbenhed, og herfra træder I ud på en af boligens to altaner, hvor den sublime udsigt til både havet og skoven gør boligen til et sandt fristed.
Spisestuen, med sine store vinduer, åbner op til lyset og naturen, og her kan I samle jeres nærmeste omkring det store spisebord og nyde en måltid i et malerisk rum, der skifter karakter i takt med dagens lys. Køkkenet er praktisk og funktionelt med dobbeltsiddet bordplads, mens udsigten til den grønne skov danner et betagende kulisse i hverdagen.
Badeværelset byder med sine smukke rustikke detaljer, og store badekar, op til afslapning efter en lang dag. Lejligheden har to store værelser – det ene med udsigt mod Øresund og udgang til endnu en panorama-altan, mens det andet ligger med vue til skoven – begge lyse og indbydende, hvor naturens skønhed konstant er til stede.
Som en ekstra dimension har boligen et separat værelse med havudsigt i bygningens høje kælder, som kan anvendes til hjemmekontor, ekstra opbevaringsrum eller endda lejes ud og generere ekstra indtægt.
Foreningen byder på to store fælles tagterrasser og et træningslokale, der giver mulighed for både afslapning og aktivitet. Lejligheden inkluderer derudover to parkeringspladser, forkøbsret til andel i en privat ladestanderløsning samt et separat pulterrum, der giver ekstra opbevaringsmuligheder og bekvemmelighed i hverdagen.