Vi har nu fornøjelsen af at udbyde denne udsøgte lejlighed, der byder på et attraktivt indre med plads til hele familien. Lejligheden fremtræder i flot stand og prydes af flotte detaljer, alt imens den også har en sublim beliggenhed på H.C. Ørsteds Vej – her er der kort til butikker og caféer, mens Søerne og Landbohøjskolens Have blot er et stenkast væk. Velkommen til!
Lejligheden råder over 130 gode kvadratmeter, der er indrettet med familien in mente med gode fællesrum såvel som værelser. Hjemmets samlingspunkt er det store leverum, der kan møbleres med både en spise- og sofastue. Dertil kommer det gode, separate køkken, der er velholdt og har alt i hårde hvidevarer.
Hjemmet kan rumme hele familien, da der er fire store værelser, der enten alle kan fungere som soveværelser, mens et eller flere også kan indrettes som kontor eller hobbyrum, hvis behovet snarere er til det. Slutteligt er der gangareal, en entré, et praktisk walk-in og et moderne badeværelse med rainshower – og da ejendommen er opført i 1900, er det en lejlighed, der prydes af herskabelige detaljer med stuk, lyst trægulv og ovenlys. I forlængelse af lejligheden er loftrummet placeret som man har brugsret til. Her finder I vaskemaskine og tørretumbler.
Til ejendommen er der et hyggeligt gårdmiljø grøn have og træterrasse med havemøbler/grill.
Boligen ligger attraktivt på Frederiksberg tæt på bydelens tiltalende tilbud; H. C. Ørsteds Vej byder på utallige butikker og spisesteder, alt imens der kun er en kilometer til den hyggelige Gammel Kongevej. Desuden ligger der rekreative arealer nær hjemmet, da der kun er 600 meter til Søerne og 700 meter til Landbohøjskolens Have. Og med kun 100 meter til nærmeste supermarked er hverdagens gøremål inden for rækkevidde, alt imens der blot er 450 meter til Forum Metrostation, så det er nemt og hurtigt at komme rundt i byen.
Kontakt os endelig for en fremvisning.