Købsaftale underskrevet
Nyhed

H. Schneekloths Vej 3, 4. th., 2000 Frederiksberg

75 m2 lejlighed

Kontant 4.995.000 kr.

INDFLYTNINGSKLAR OG RUMMELIG 3V LEJLIGHED - FRIT UDSYN FRA STOR VESTVENDT ALTAN


MASSER AF LYS - SUPER PLANLØSNING - GODE FÆLLESFACILITETER I GÅRDMILJØ


Er du på udkig efter en lys og indflytningsklar 3V lejlighed med en super planløsning på Frederiksberg? 

Velkommen til H. Schneekloths Vej 3, 4. th., 2000 Frederiksberg.!

OMRÅDET
Beliggende i et attraktivt kvarter, i smørhullet mellem Peter Bangs Vej og Finsensvej, byder dette hyggelige kvarter både på nærhed til indkøbsmuligheder, grønne områder, samt offentlig transport. Her er der ikke langt til både Peter Bangs Vej S-tog St., samt Lindevang & Flintholm Metro St., med kun en kort gåtur herfra. Mange grønne områder er at finde i området, med b.la. Lindevangsparken, Solbjerg Kirkegård, Frederiksberg have og flere idrætsanlæg, med mulighed for mange forskellige aktiviteter. Hyggelige cafeer og uttalige indkøbsmuligheder pryder de hyggelige gader i området.
EJENDOMMEN
Navnet “H. Schneekloth” stammer fra den tidligere dansk/tyske skolemand Hans Schneekloth, der fungerede som lærer på Frederiksberg tilbage i midten af 1800-tallet. Ejendommen er opført i 1933 og bliver i dag opvarmet med fjernvarme. Ejerforeningen har en sund økonomi og er ligeledes løbende blevet vedligeholdt. Ejendommen fremstår derfor super velholdt. Foreningen består af 71 ejerlejligheder fordelt på 6 opgange. Dertil kommer et skønt gårdmiljø, med 5 garager, en super hyggelig gårdhave med bænke, borde, grillpladser og legeplads, samt en indergård med petanque bane, cykelparkering og selskabslokale. I alt ca. 5.500 kvm. Her kan mange solrige timer nydes med masser af plads til afslapning og leg. Dertil er der brugsret til depotum i kælderen. 

LEJLIGHEDEN
Lejligheden er placeret på 4. sal, der giver et skønt lysindfald i alle rum og en dejlig fri udsigt fra den store vestvendte altan. Lejligheden fremstår i super flot stand og er løbende blevet vedligeholdt og opdateret. Lejligheden byder på stor stue, 2 gode soveværelser, med plads til seng og opbevaring - det ene med direkte udgang til den sydvendte altan, opdateret køkken fra HTH, med spiseplads, samt stort badeværelse med badekar og vaskemaskine. Her er der virkelig kræset om detaljerne og ikke mindst super rart at være. Der er højt til loftet i hele lejligheden.
Lejligheden er perfekt til parret, den lille familie eller singlen - det egner sig også perfekt som forældrekøb og er delevenlig. 
JaAltan
3Antal rum
1963Ombygget

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Frederik Boman

home Rødovre

Salg og vurdering

frebo@home.dk

36 70 19 19

36 70 19 19