På en eftertragtet adresse mellem metroen og Nørrebroparken står vi klar med nøglerne til en rigtig dejlig toværelses lejlighed. Her skal I se nærmere på 56 m2 med alt fra et køkken–alrum til flotte stuklofter, så I kan godt begynde at glæde jer.
Turen starter i en entré, hvor I bl.a. vil lægge mærke til det fine plankegulv, der herfra løber som en rød tråd gennem indretningen. Plankegulvene suppleres af fyldningsdøre og de smukke stuklofter, der alt sammen er med til at skabe den klassiske københavnercharme. Samtidig får I et hjem, der er smagfuldt opdateret; se bare det lækre badeværelse med separat brus samt det stilrene køkken, der er indrettet med grebsfrie fronter og alt i hårde hvidevarer.
Køkkenet ligger ud i ét med stuen, så hjemmet får et naturligt samlingspunkt, hvor samtalen kan flyde frit mellem madlavning, spisebord og sofahygge, og når I har gæster, kan I nemt underholde, mens I lægger sidste hånd på middagen. Til slut fuldendes lejligheden af et stort soveværelse med god plads til både dobbeltsengen, garderobeskabet og et hjemmekontor.
I flytter ind i en charmerende ejendom fra 1897, og her overtager I en høj stuelejlighed, der er hævet et fint stykke over gaden. Endnu et stort plus er det dejlige lysindfald, der nemt finder vej ind i stuelejligheden, for ingen høje bygninger står i vejen for solen. Mod syd har I fri udsigt ned ad Asminderødgade, og mod nord ligger et stort gårdmiljø, hvor I desuden får adgang til et hyggeligt, grønt fællesareal.
Lejligheden kan blive en skøn base for det unge par, ligesom det kan være et perfekt forældrekøb til den studerende, der vil bo lige dér, hvor det sker. Adressen er central, og I bliver naboer til både Den Røde Plads, Nørrebrogades butiksliv, Nørrebroparkens grønne åndehul og det populære Stefansgadekvarter. Nabolaget frister med alt fra kaffebarer til vinbarer, spisesteder og lækker takeaway, og I har under 300 meter til metro og S-tog ved Nørrebro St.