Attraktiv og rolig beliggenhed nær Lergravsparken Metro og Amager Strand
Lejligheden
På en af Amagers veje, der er opkaldt efter italienske byer, finder I denne toværelses lejlighed på Caprivej 6, st. th. Lejligheden, som råder over 51 veludnyttede og velholdte kvadratmeter, er helt ideel for solisten, parret eller de to venner, der drømmer om at slå pjalterne sammen.
Det er en høj stuelejlighed, der skal danne rammerne om jeres kommende hjem – I skal derfor ikke op ad mange trappetrin, før I mødes af hoveddøren, der leder jer indenfor til entréen. Der er plads til at hænge overtøjet her, og er I dem, der snart skal blive bofæller, kan I tilgå boligens to værelser herfra. Er du solisten, eller er I parret, kan I først bevæge jer ind i stuen, hvor der er plads til både at sætte en sofa i den ene ende og spisebordet i den anden. Ved siden af stuen ligger værelset, hvor pladsen er god, og så skal I glæde jer til at indtage køkkenet med plads til vaskemaskine samt en god skuffe- og skabsplads, og så venter der jer til sidst et fint badeværelse med separat brus.
Ejendommen
Rødstensejendommen, I flytter ind i, er bygget i 1937. Som sagt, er det ikke mange trappetrin, I skal bevæge jer op ad ind til den høje stuelejlighed. Endelig er gårdhaven lukket, rolig og kommet med et lille græsstykke.
Området
Caprivej er en lille vej mellem Messinavej og Venedigvej – her bosætter I jer blandt dejlige omgivelser på den østlige del af Amager. Krydser I Øresundsvej, kan I gå ture og tage på picnic i Lergravsparken, der med sine mange træer og store areal er et populært sted for amagerkanerne. Det er også her, at metroen ligger, og med M2 tager det kun seks minutter til Kongens Nytorv – cykler I, tager det 15. I får naturligvis heller ikke langt til dagligvareindkøb, og skal I på café, kaffebar eller andet, ligger Amagerbrogade godt ti minutter væk på gåben. Og lad os gemme det bedste til sidst, for I får også gåafstand til Amager Strandpark, der byder på vandsport, solbadning og meget mere.