Det er med stor fornøjelse, at vi byder velkommen til denne flotte og rummelige 3-værelses lejlighed med en attraktiv beliggenhed på Frederiksberg. Lejligheden er en del af den eftertragtede ejerforening Borgmesterhaven, og her får du 94 lyse og indbydende kvadratmeter med en veldisponeret planløsning.
Som noget helt unikt er der til lejligheden brugsret til et terrasse-/havestykke på 20 m² med direkte adgang fra stuen. Inden længe er der via foreningen mulighed for at få udeområdet opgraderet med omkransende hæk samt flisebelægning – og herfra kan du via havelåge tilgå foreningens grønne fællesarealer med boldbaner, hyggelige opholdskroge og legeplads til ejendommens mindste beboere.
Hovedejendommen er opført i 2001 og danner de moderne rammer om boligen, hvilket blandt andet kommer til udtryk gennem brede, lysgivende vinduespartier og en høj grad af komfort. Særligt denne opgang er blandt de bedst placerede i bebyggelsen, da den ligger behageligt tilbagetrukket og omkranset af grønne arealer. Her bor du fredeligt, uden støj og uden skygge fra omkringliggende bebyggelse.
Lejligheden er beliggende i stueetagen med nem og bekvem adgang, og fra dagligstuen har du en skøn, grøn udsigt, der bidrager til en rolig og behagelig atmosfære. Ejendommen byder desuden på gode parkeringsforhold samt cykelparkering, hvilket gør hverdagen både nem og praktisk.
Ved indtræden byder boligen velkommen med en bred og praktisk entré med god plads til sko og overtøj. De to værelser ligger side om side, og overfor finder du det rummelige badeværelse med separat bruseniche, vaskearrangement samt vaskemaskine og tørretumbler. Boligens naturlige samlingspunkt er den store, lyse stue, som danner et skønt opholdsrum med et dejligt sydvendt lysindfald.
Køkkenet ligger i åben forbindelse med stuen og nyder også godt af det gode lys fra de brede sydvendte vinduespartier. Køkkenet er velindrettet med spiseplads samt rigelig bord- og skabsplads. Hele lejligheden fremstår velholdt og indbydende og tilbyder fleksible indretningsmuligheder - hvad enten du er et par, en familie eller ønsker god plads til dig selv.
Fra lejligheden har du få minutters gang eller cykeltur til både Søndermarken og Frederiksberg Have. Du kan også nemt slentre til det gamle Valby, hvor Valby Langgade byder på et hyggeligt caféliv. Frederiksbergs levende bymiljø er ligeledes tæt på, og efter en kort cykeltur står du på Frederiksberg Allé eller Gammel Kongevej. Også Vesterbro ligger i bekvem afstand, og i nærområdet finder du desuden alt fra indkøbsmuligheder til daginstitutioner og skole – alt sammen inden for gåafstand.
Velkommen!