Frederiksberg - beliggende i det super eftertragtede "Svømmehalskvarter"
Lad boligjagten ende lykkeligt i Frederiksbergs populære Svømmehalskvarter, hvor en helt igennem dejlig 3V'er venter på nye ejere. I får 72 kvm, som er lyse, lækre og fulde af charme – og som kronen på værket en altan samt en rolig, tilbagetrukket placering.
I får hjemme i en klassisk ejendom, der har prydet gadebilledet i mere end 100 år, og her står den stadig knivskarpt og gennemført velholdt. Siden byfornyelsen i 00’erne, hvor både tag og facader blev fornyet, har ejerforeningen nydt godt af et af Svømmehalskvarterets allerbedste gårdmiljøer: en grøn, rolig oase, hvor både store og små kan finde ro, sol og skygge, og hvor cyklerne kan parkeres trygt.
Udelivet fortsætter på jeres egen altan, der vender ud mod gårdarealet med himlen som skøn kulisse. Herude er der plads til cafésæt, blomsterkrukker og krydderurter, og det vil uden tvivl blive et yndet frirum, når solen for alvor melder sin ankomst.
Ja, atmosfæren i jeres kommende udearealer er utrolig hyggelig, stemningsfuld og med en helt særlig sjæl. Og disse fine fornemmelser følger jer hele vejen op på fjerde og øverste etage, hvor jeres kommende hjem putter sig. Fra fordelingsentréen åbnes der op til samtlige af boligens rum, som først og fremmest tæller to stuer en suite. Hertil kommer et dejligt nyere køkken med god bord- og skabsplads samt alt i hårde hvidevarer, med et godt udnyttet badeværelse. Endelig får I et soveværelse med indbygget skabsplads i en stil, der harmonerer med køkkenet.
Med en adresse på Bentzonsvej bosætter I jer i hjertet af det eftertragtede Svømmehalskvarter, hvor byliv og lokal idyl forenes på fineste vis. Caféer, vinbarer og specialbutikker kan bl.a. lokaliseres på Godthåbsvej, mens metroen kan fanges ved Aksel Møllers Have. Samtidig sørger de lukkede veje for en udsøgt ro, der gør det muligt at åbne altandøren på vid gab og bare nyde stilheden, som den folder sig ud her midt på Frederiksberg.