Åbent hus med tilmelding

Søndag d. 23. november kl. 15.30-15.50

Nyhed

Akacielunden 1, 1. tv., Himmelev, 4000 Roskilde

145 m2 lejlighed

Kontant 6.500.000 kr.

Fuldkommen moderne 4V’er med én af Trekroners klart bedste placeringer


– Perfekt planløsning, elevator og uimodståelig tagterrasse

Selv iklædt de mest jordnære og realistiske briller må man sige, at denne lejlighed i Trekroner ligner en rigtig drømmebolig. Standen er mere end overbevisende, og de lyse rum åbner op til en uimodståelig tagterrasse, hvor I fra de rolige rammer kan nyde den særlige energi, som Trekroner har. Få minutter skiller jer fra stationen, og alligevel kan I følge stien uafbrudt op forbi søen og videre langs Himmelev Bæk.

Konteksten er værd at tage med, for netop denne del af Trekroner hører til områdets mest veletablerede. Ejendommen er fra 2015, og byggefeberen har for længst lagt sig og veget pladsen for det miljø, som kendetegner bydelen. RUC har spillet en nøglerolle i byudviklingen, og stikker I hovedet indenfor i den hyggelige café i stueetagen, vil I som regel møde studerende, der napper en hurtig kop kaffe, mens de diskuterer dagens forelæsning.

Samtidig kan I trække jer tilbage til jeres private helle, for lejligheden ligger helt uforstyrret på første sal. Det moderne byggeri rummer naturligvis elevator, og det betyder, at adgangen til lejligheden er både nem og bekvem – uanset alder og dagsform. Samtidig er bygningen konstrueret, så I hverken hører caféliv eller naboer, når I er hjemme.

Til gengæld møder I en fejlfri planløsning, der udmærker sig ved sin brede appel. Tre gode soveværelser får I, og det ene udgør tilmed en komplet forældreafdeling med eget badeværelse og walk-in-closet.

Yderligere et badeværelse finder I ved entréen, mens langt størstedelen af det formelle boligareal indgår i opholdsafdelingen, der samler køkkenet og stuen i et tværgående rumforløb. Med vinduer mod tre verdenshjørner er lysindfaldet ligefrem spektakulært, og derudover kan de små ting gøre en stor forskel. Tag i den forbindelse køkkenet, som er modificeret med en flytbar køkkenø, så I kan dække op til både familie og venner – lidt af en sjældenhed for en lejlighed.

Om sommeren bliver det endnu bedre, for ud over den lille, hyggelige altan får I også udgang til tagterrassen, som i form og funktion reelt svarer til en have. Der er langt mellem bygningerne, så der er et frit udsyn over de grønne arealer, som karakteriserer området. Ikke mindst er pladsen mere end almindeligt god, så hvis I vil, kan I supplere det store loungemiljø med byens bedste krukkehave.

Vi er spændte på at vise jer det hele – så tøv ikke med at kontakte os for en fremvisning.
JaAltan
JaElevator
4Antal rum
2015Byggeår

Økonomi

Kontantpris

6.500.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

5.073 kr.

Udbetaling

325.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

34.250 / 27.832 kr.

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Sebastian Palmund

home Roskilde

Indehaver, Ejendomsmægler MDE

sepa@home.dk

5555 4000

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder