Degnevænget 121, Bjergby, 9800 Hjørring

Imponerende landsted med den flotteste udsigt og beliggenhed i Bjergby!

Nyhed

393 m2 landejendom

Kontant 8.595.000 kr.

Meget sjældent udbudt - knap 400 m2 bolig med 17,5 ha jordtilligende!

En sjælden og helt fantastisk ejendom i Bjergbys bakker - 17,5 ha, storslået udsigt og 393 m² bolig...

Højtbeliggende og midt i det kuperede landskab ved Bjergby ligger et unikum af en ejendom, der fortjener særlig opmærksomhed. På Degnevænget 121 forenes en markant og rummelig bolig med naturskønne omgivelser, vid udsigt og hele 17,5 hektar jord der ligger omkring boligen. En sjælden kombination for jer, der ønsker en ejendom med karakter, plads og muligheder langt ud over det sædvanlige.

Allerede ved ankomsten gør ejendommen indtryk. Den idylliske gårdsplads leder frem til boligens karakteristiske indgangsparti, hvor store glasflader antyder den oplevelse, der venter indenfor. Her åbner en imponerende hall sig med dobbelthøjt rum, store vinduespartier og en svungen trappe, der elegant forbinder etagerne. Et præsentabelt og stemningsfuldt første møde med hjemmet.

Boligens meget velholdte 393 m² byder på generøse opholdsrum, hvor lyset og udsigten spiller hovedrollerne. De store vinduespartier trækker landskabet helt tæt på og giver et smukt udsyn over bakker, åbne arealer og grønne træpartier. Her får både spisebordet og sofagruppen en placering med noget særligt at kigge på - og rummenes størrelse giver plads til at samle familie og gæster. Boligen rummer desuden adskillige værelser, 2 badeværelser, bryggers og charmerende vinrum. 

Udenfor bliver beliggenheden for alvor tydelig. Terrasserne giver mulighed for at opholde sig under åben himmel eller i ly under overdækningen, mens udsigten over det bølgende landskab danner baggrund for både morgenkaffen og de lange sommeraftener. Beplantning, træer og åbne kig skaber varierede omgivelser med masser at gå på opdagelse i. Med 17,5 hektar jord følger en størrelse, der gør ejendommen interessant for købere med ønsker om mere end en stor bolig. Her er plads til bl.a. at udfolde sine interesser for jagt, dyrehold og andre aktiviteter, som ejendommens forhold tillader.
Ejendommens jordtilligende er fordelt med ca. 10,5 ha omkring boligen samt ca. 7 ha på modsat side af Degnevænget mod vest. 

Udover boligen får man et maskinhus fra 2003 på hele 328 m² giver omfattende plads til maskiner, materiel og opbevaring, mens den murede dobbeltgarage med udhus på i alt 76 m² supplerer med gode faciliteter til biler og udstyr.

Der er SÅ mange deltaljer og indtryk der bør ses og opleves. Klik dig igennem alle billeder, plantegning og oversigtskort. Vi står klar til at vise dig hele herligheden, der meget sjældent ses på markedet!


Boligtype
Landejendom
Kontantpris
8.595.000 kr.
Ejerudgift pr. måned
2.958 kr.
Boligareal
393 m2
Antal rum
7
Grundareal
176613 m2
Byggeår / ombygget
1964 / 2010
Energimærke
D

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Casper Knudsen

home Hjørring

Ejendomsmægler, MDE

casp@home.dk

98929900