Smagfuld renovering af hele 1. sal og et særdeles godt udhus
På Tujavej 18 i Mejdal vil I opleve en ejendom, der nærmest kan siges at “have det hele”. Med 237 boligkvadratmeter og i alt 6 værelser har den størrelsen til at huse selv en større børnefamilie. Hertil kommer både en udestue, en carport, et stort værksted, en fantastisk terrasse samt en flot have, som både inviterer til aktiv leg og hygge ved bålet og stor køkkenhave. Kronen på værket er beliggenheden næsten helt ned til Vandkraftsøen med Søndre Plantage “i baghaven” og 20 minutters gang fra Holstebro centrum - velkommen til!
Ejendommen er fra 1983 og er løbende istandsat og udbygget. Nuværende ejer har blandt andet inddraget en overdækket altan i boligen, og i 2022 blev et stort renoveringsprojekt på førstesalen ført til ende. Etagen blev nærmest bygget op på ny med nye vægge, lofter og gulve. I forbindelse med renoveringen fik huset også genveksanlæg.
Det er et hus med charme og karakter. I stueplan er mange af husets oprindelige detaljer bevaret, og her fornemmer man husets ophav. Køkken/alrummet charmerer med brændeovn og et køkken i retrostil. Stuen i modsatte ende af huset har flot trægulv og får en god forlængelse med udestuen, hvorfra der er videre forbindelse til den store terrasse. Derudover er der 2 soveværelser, et bryggers og et badeværelse i stueplan.
Førstesalen står flot og moderne. Etagen er belagt med gennemgående sildebensgulv, og lofter, vægge og døre står hvide og snorlige. Etagen er indrettet med en stue, 4 værelser, et depotrum samt et stilfuldt badeværelse.
Udemiljøet er en oplevelse i sig selv. Den store terrasse foran udestuen mod syd, inviterer til mange dejlige timer under solen. Her er pergola og udekøkken, og til den ene side kan børnene lege på græsset og på legepladsen. Den anden side af haven har flere højbede og drivhus. Altsammen nydeligt anlagt og 100% klar til brug.
De naturskønne omgivelser gør kun den i forvejen meget attraktive pakke endnu mere appetitlig. I kan gå på opdagelse i sø, skov og å langs stierne, mens bymidten også kun er en hyggelig gåtur væk.