Hylke v/ Skanderborg
Gemt bag husene i Stenløkkeparken finder man denne private og spændende bolig med en anderledes og særdeles velfungerende indretning. Huset er opført i forskudte plan fordelt på tre niveauer, hvilket skaber en helt særlig rumfornemmelse med masser af lys, luft og spændende kig mellem opholdsrum og værelser.
Man bydes velkommen i entréen med adgang til både underetage og boligens opholdsafdeling. Underetagen på hele 58 kvm er der indrettet med to gode disponible rum (ikke godkendt til beboelse), et nydeligt badeværelse med bruseniche og pæne elementer samt et praktisk bryggers med lyse klinker og egen indgang. En rigtig god underetage med en god loftshøjde.
I stueplan finder man et godt værelse med direkte udgang til haven samt husets skønne opholdsstue med højt til loftet, brændeovn og flotte gulve. Havestuen skaber en helt særlig forbindelse mellem inde og ude og er blevet et naturligt samlingspunkt med udsigt til haven og det aktive fugleliv. Her strømmer lyset ind, og årstidernes skiften kommer helt tæt på.
Et par trin oppe finder man husets veludnyttede køkken fra Svane med lyse elementer og to ovenlysvinduer, som sikrer et fantastisk lysindfald. Køkkenet ligger som hjemmets naturlige samlingspunkt og har plads til både hverdag og gæster.
På øverste niveau findes yderligere et godt værelse, et praktisk depotrum samt et pænt badeværelse med lyse klinker og hvide elementer.
Boligens indretning indbyder til samvær og nærvær uden at gå på kompromis med følelsen af plads og luft omkring sig.
Udendørs venter en helt ugeneret og privat have uden indkig fra naboerne. Her er god plads til både leg og afslapning med stor græsplæne, solrig terrasse og gode rammer for udelivet. Til ejendommen hører desuden en stor indkørsel med carport samt et godt udhus, der er oplagt som værksted eller opbevaring.
Naturen ligger lige uden for døren med gode muligheder for gåture, løb og udeliv, og samtidig er beliggenheden ideel for pendleren med kort afstand til motorvejen. Herfra nås Aarhus, Vejle, Silkeborg og Horsens på omkring 30 minutter, mens Skanderborg ligger blot cirka 10 minutters kørsel væk.
home byder velkommen!