Nyhed

Solvænget 25, 2960 Rungsted Kyst

169 m2 villa

Kontant 9.995.000 kr.

Rungsted


Funktionelt etplanshus i tresserstil tegnet af Holger Tangaa Hansen

Med en sjælden kombination af arkitektonisk integritet, naturskøn beliggenhed og velbevaret udtryk byder denne villa på Solvænget 25 på et hjem som fremstår helt efter arkitektens ønske. Ejendommen er opført i 1968 og fremstår med en markant respekt for periodens tidstypiske arkitektur og kvalitetsmaterialer.
Solvænget er blandt Rungsteds mest attraktive veje – en lukket og fredelig villavej med kort afstand til både skov og strand. Fra ejendommen er der gåafstand til skole, gymnasium, daginstitutioner, sportsanlæg og Rungsted Golfklub. Beliggenheden kombinerer ro, grønne omgivelser og nærhed til hverdagslivets bekvemmeligheder.

Villaen er placeret på en af vejens bedste grunde med en syd- og vestvendt have, der indbyder til udeliv fra tidligt forår til sen aften. Den store stenterrasse, den overdækkede terrasse og den modne beplantning med gamle træer og buske skaber en helt særlig atmosfære af fred og ro. Her kan solen nydes helt frem til solnedgang.

Allerede ved ankomsten mærkes boligens kvalitet med dobbeltsidet carport, skurrum og entré med gæstetoilet. Stuen er et kapitel for sig – en stor vinkelstue med brede vinduespartier, der åbner op mod haven og en flot, oprindelig murpejs. Spisestuen har direkte udgang til terrassen og er i delvis åben forbindelse til køkkenet, der har god plads og praktisk adgang til bryggers med egen indgang og opbevaringsrum.

Soveafdelingen er gennemtænkt med et stort forældresoveværelse med tilhørende skabsrum, tre gode værelser – alle med udgang til haven – samt et stort badeværelse med både kar og brus. Herudover findes et mindre kammer, der kan bruges som kontor eller opbevaring.
Boligen rummer 169 m², men på den 1.075 m² store grund er der rig mulighed for tilbygning, hvis familien ønsker endnu mere plads. Dermed får man både en funktionel bolig i dag og et hjem med et stort fremtidigt potentiale.

Ejendommen er løbende vedligeholdt og enkelte steder renoveret med respekt for den oprindelige arkitektur, så huset i dag fremstår både enkelt og funktionelt – samtidig med at det bibeholder den eftertragtede 60’er-identitet. Den lukkede vej betyder, at her kun er ærindekørsel, hvilket giver en sjælden følelse af fred og tryghed. Børn kan lege frit og trygt, uden bekymringer for biler og trafik.
Denne villa er noget ganske særligt – en kombination af oprindelig arkitektonisk charme, en enestående grund og et hjem, der både kan nydes, som det er, og udvikles efter behov. Vi glæder os til at vise dig Solvænget 25 og alt det, som denne unikke bolig kan tilbyde.

6Antal rum
1968Byggeår
2Antal toiletter
1075 m2Grundareal

Økonomi

Kontantpris

9.995.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

6.753 kr.

Udbetaling

500.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

54.304 / 44.310 kr.

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Tobias Vadstrup Thomsen

home Hørsholm - Rungsted

Ejendomsmægler, MDE

thomsen@home.dk

49 21 49 21

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder