Salby Bygade 4, Salby, 5370 Mesinge

298 m2 villa

Kontant 2.695.000 kr.

MESINGE, Hindsholm - Salby


Tidligere købmand - i dag en pragtfuld ejendom, tæt på Kerteminde med fed dobbelt-garage.

Med stor glæde, kan vi hos home Kerteminde præsenterer denne yderst charmerende og gennemrenoverede ejendom i den hyggelige landsby, Salby, på Hindsholm.
I nærområdet findes der indkøbsmuligheder ved den lokale købmand i Mesinge, hvor der ligeledes er mulighed for café besøg ved Café Kirkeladen. 
Hindsholmskolen er bare 3,5 km væk, mens Kerteminde Byskole er 5,7 km. væk.
Kerteminde blomstre særligt om sommeren og byder bl.a. på charmerede handelsgader med restauranter og cafeer, nichebutikker, Renæssancehavnen og skøn maritim stemning ved jollehavnen.
De populære badestrande ved Nord- eller Sydstranden kan ligeledes benyttes, og ellers byder Hindsholm også på et væld af bademuligheder. Hindsholm er desuden kendt for sin billedskønne natur, der indbyder til ro og fordybelse, bl.a. ved Fyns Hoved, hvor rigt fugleliv kan opleves.
I Salby trives lokalsamfundet fortrinligt med et stærkt sammenhold og flere fælles arrangementer.

Vi byder velkommen ind i den skønne villa, der fremstår indflytningsklar, lys og indbydelse. Den er renoveret med sans for boligens sjæl og historie, da ejendommen tidligere har huset Salbys købmand.
Vi træder ind i en fin entré, hvor der på højre hånd er adgang til boligens hjerte - det store og betagende alrum, der er i åben forbindelse med skønt køkken, hvorfra der er udgang til den ligeså skønne træterrasse.
I alrummet et der indrettet en hyggelig spiseafdeling og der er også indrettet spiseplads omkring den ene ende ved køkkenøen. Her går fortid og nutid smukt i hånd, med originale detaljer i form af fritlagte bjælker samt diverse moderne køkkenfaciliteter og akustiklofter. Fra køkkenet nås en stor og dejlig dagligstue med biopejs. Der er også adgang hertil fra entreen. Fra køkkenet er der desuden adgang til praktisk og stort bryggers, der er bindeled imellem flere afdelinger. Ligefrem er der adgang til boligens badeværelse med flot new-yorkervæg. På venstre hånd nås stort og praktisk walk-in-closet, der også kan indrettes til værelse, hvis behovet skulle være herfor. Endeligt nås endnu et værelse/baggang, med adgang til lille toilet samt med lem til kælderen på 56m², der også kan tilgås udefra. Fra baggangen er der adgang til den store, dobbelte garage m. el-porte, så man kan komme tørskoet ind. 
Fra både bryggerset samt entreen er der trappe til den rummelige 1. sal. Her er der på højre hånd adgang til 2 stk. meget store og veludnyttede værelser - det ene med hems. Etagen rummer desuden endnu et toilet, et mindre værelse, der er oplagt som kontor og endelig endnu et soveværelse, dette med indbyggede skabe.
Den integrerede dobbelte garage er på hele 63m², så der er rig plads til udfoldelse af hobbies, selv i de kolde måneder, hvor varmepumpen sikre en god temperatur.

Grunden på 690m² er let anlagt, hvor den store træterrasse er samlingspunktet. Den er delvist overdækket (ej. reg. i BBR), så sæsonen forlænges. Her er flere gode hyggekroge samt skønt spa.
7Antal rum
1968Ombygget
3Antal toiletter
690 m2Grundareal

Økonomi

Kontantpris

2.695.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

2.121 kr.

Udbetaling

135.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

14.329 / 11.522 kr.

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Simon Gavnbo

home Kerteminde - Munkebo

Indehaver, Ejendomsmægler

siga@home.dk

65324404

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder