Ideel beliggenhed for enden af det lukkede vænge
Der vil altid være interesse for boliger som denne – solide, velbyggede og pæne etplansvillaer. Huset har fornuftige opdateringer i bagagen, og indretningen byder på masser af muligheder, hvis I tør gribe dem. Og mens selve villaen er en velkendt boligtype, er beliggenheden til gengæld ret unik. I får nemlig en fremragende adresse for enden af vænget i Ølstykkes måske allerbedste nabolag.
For Pelargonievej ligger selvfølgelig i Blomsterkvarteret, som er byens sidste stop, inden engene ved Skenkelsø Sø tager over. Det betyder blandt andet, at stien til naturområdet ligger 150 meter fra indkørslen, så I må forvente, at det rige fugleliv også besøger jer i haven. Måske endnu vigtigere er, at I bogstaveligt talt kan tælle trinnene til Børnehuset Karmsten, mens Ølstykke derudover er en komplet by med alle fornødenheder inden for byskiltet.
I skal helt ned for enden af det lukkede vænge, før I møder huset i nummer 10, som i første omgang blev opført i 1967. Her er ganske rigtigt tale om en god, klassisk 60’er-villa, der som boligkoncept er blevet tryktestet – og løbende godkendt – af flere generationer. Facaderne er i gule mursten, og I får desuden en lille carport ved indkørslen.
Selve boligen byder på lyse opdateringer, men på rundturen gennem huset møder I også flere originale detaljer. De flettede parketgulve er der heldigvis endnu, og gæstetoilettet fremstår fortsat med sine fine, safirblå retroklinker. Omvendt er badeværelset opdateret, og det store baderum er udført med både kar og bruseniche.
Bemærk desuden, at en tilbygning i 1978 giver et samlet boligareal på 157 m2. Dermed ligger de fire værelser i to forskellige afdelinger, så det er oplagt at indrette separate sektioner til forældre og børn. Et bryggers får I også, og endelig er der opholdsrummene, som spiller en afgørende rolle. Køkkenet er moderne, men ikke decideret nyt, og I kan sagtens få plads til et spisebord. Dertil kommer to skønne stuer, som ligger adskilt af franske døre og i det hele taget giver masser af fleksibilitet.
Udenfor overtager I en have, som for længst er løbet i gang. Et charmerende ahorntræ hilser velkommen i forhaven, og i baghaven får I en grøn plæne og et skønt terrassemiljø på sydsiden af huset.
Lad os tage en snak om boligen og mulighederne med den. Kontakt os allerede i dag.