Nyhed

Oddevej 47, 9990 Skagen

192 m2 villa

Kontant 5.750.000 kr.

FLOT HAVUDSIGT OG CHARMERENDE VIEW OVER ØSTERBYS RØDE TEGLTAGE


Beliggende i kort gåafstand fra Sønderstrand og Vippefyret

Spændende og velrenoveret villa med plads til den store familie, eller som en kombination af bolig og udlejning. Ejendommen gennemgik i 2008 en gennemgribende renovering, hvor der bl.a. blev etableret selvstændig beboelse i underetagen ligesom der i 2018 skete en stor ændring i anvendelsen af udearealerne, der i dag byder på skøn have, flere gode terrasser/altaner og stort parkeringsareal. I 2018 renoverede man også køkken, indrettede wellness-afdeling med spa og sauna samt foretog en sammenlægning af stue og 1. sal. Her er således tale om en ejendom med flot havudsigt, der er indrettet som villa i 1½ plan med tilhørende lejlighed i underetagen.

Beliggenheden er lige på 'kanten' til Skagen Oddes fredede natur, ligesom den helt centrale del af Østerby er nærmeste nabo. Her finder man bl.a. Brøndums Hotel, Skagen Museum og Anchers hus lige rundt hjørnet. Gåafstanden til Sønderstrand - vel nok Dammarks bedste badestrand - og Vippefyret klares på ganske få minutter. Således en central beliggenhed med naturen lige udenfor døren.

Indretning
Entré med garderobeplads. Åbent køkken-alrum med lækkert køkken, god spiseplads og udgang til stor altan. Gæstebadeværelse samt stort badeværelse med wellness-afdeling bestående af spabad og sauna. Ligeledes i stueplan et soveværelse. 

1. salen byder på stue med udgang til altan mod øst samt altankvist mod syd. Endvidere badeværelse og to værelser.

Godkendt lejlighed i underetagen er indrettet med entré/bryggers. Stue og køkken i åben forbindelse samt badeværelse og to værelser. Fra stuen er der udgang til flisebelagt terrasse og regulær have med græsplæne.

Udearealerne er nemme og hyggelige med mindre klitter med marehalmsbeplantning, små hyggekroge samt skøn aftenterrasse mod vest. Væsentligt er også den store indkørsel med p-plads til flere biler. Her findes også garage fra 2018 med automatport samt redskabsskure i forlængelse.

En spændende ejendom der giver én, en helt speciel fornemmelse. Især når man opholder sig på altanen og bare kan nyde udsigten og omgivelserne - og nærheden til stranden.  
7Antal rum
1939Byggeår
3Antal toiletter
620 m2Grundareal

Økonomi

Kontantpris

5.750.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

5.408 kr.

Udbetaling

290.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

30.418 / 24.458 kr.

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Kasper Lykke Nielsen

home Skagen

Ansvarlig indehaver, Ejendomsmægler

kanel@home.dk

98442666

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder