Velindrettet som kan bruges helårs eller som feriebolig
Dette hus i Egsmark er et skønt bekendtskab, der kan bruges som både sommerhus og helårsbolig. Her er tale om et flot og velholdt hus, som ovenikøbet ligger for enden af en lille, rolig stikvej. Dermed får I en skøn udsigt til Ebeltoft og Ebeltoft Vig – en udsigt, som selvfølgelig er allerbedst fra den sydvendte have.
Huset fra 1960 fremstår meget stilsikkert med sort yderbeklædning. Ude såvel som inde er huset i 2021 gennemgribende renoveret samt forberedt med rørføring til luft til vand varmekilde.
Ud over det formelle boligareal på 120 m² får I nemlig et godt bonusrum, som byder på 13 m², og fremstår i boligkvalitet. Derudover er der en carport på 23 m²
Indretningen byder på tre værelser, hvoraf det ene har karakter af en decideret forældreafdeling med egen udgang og eget badeværelse – i øvrigt et flot opdateret vådrum. Opholdsrummene består af stue og køkken-alrum i åben forbindelse.
I stuen er der et lækkert lysindfald, og hele afdelingen nyder godt af den flotte udsigt ned over vandet og området. Jeres andet badeværelse fremstår originalt med de hyggelige, safirblå klinker på væggene, og rummet kan tilmed bryste sig af et badekar. Afslutningsvis byder huset på et stort bryggers med plads til vaskefaciliteter.
Den sydvendte have er fint anlagt med plæne og 2 frugttræer, og I får endda en hyggelig køkkenhave med højbede. Med dét sagt er det beliggenheden, der gør forskellen. Boligen er bogstaveligt talt det sidste hus på vejen, så I er lykkeligt fri for gennemkørende trafik. Ikke mindst er Egsmark strand et attraktivt helårs- og sommerhusområde tæt på Ebeltoft, hvor den korte afstand til stranden selvfølgelig er et højdepunkt.
Kontakt os for en fremvisning.
Lejlighedsvis anvendelseIfølge Syddjurs Kommune vil man frit kunne benytte boligen i kortere eller længere perioder af gangen. Boligen må også stå tom.
Udlejningstilbud forliggerDer foreligger et udlejningstilbud fra Novasol hvor huset vurderes til at kunne udlejes 20 - 25 uger, med en lejeindtægt til ejer på kr. 100.000 - kr. 110.000,-.