- Roligt villakvarter med stor legeplads i Ølstykke
Grundlæggende er der ikke meget 60’er-villa over dette hus i Ølstykke, for en omfattende modernisering af de indvendige rammer har løftet boligen behørigt ind i nutiden. Glæd jer til et konsekvent fokus på sammenhængende og kvalitetsbevidste materialer, og med solceller og varmepumpe har man taget hånd om de energivenlige opgraderinger.
Dermed kan indflytningsklart knap dække villaens flotte stand, og særligt den centralt placerede opholdsafdeling stjæler billedet. De lyse gulve accentuerer det gennemstrømmende lysindfald, og køkkenet indgår naturligt i helheden. Elementerne er fra Svane Køkkenet, og her har man valgt en kombination af grebsfri flader og trælameller med en flot struktur – alt sammen i afdæmpede toner som modspil til den lyse indretning. Kogepladen har integreret emfang, og siddepladser på modsatte side af den brede bordplade er ligeledes prioriteret. Bemærk desuden, at elementerne er ført elegant ind i spisestuen, hvor der er blevet plads til et vinkøleskab.
Tre gode værelser udgør en samlet afdeling i villaens ene ende, og i modsatte side finder I et ekstra værelse ved bryggerset. Et stort badeværelse og et gæstetoilet er villaen også udstyret med, og det er værd at bemærke, at alle tre vådrum har et ensartet udtryk med mørke gulvfliser.
I forhold til haven har I adresse på den rigtige side af vejen, så den er solrig og sydvendt. Ovenikøbet er baghaven ugeneret, og man har lagt gode kræfter i at skabe et attraktivt udemiljø ved husets sydvendte facade. Den store terrasse er derfor delvist overdækket, og med spots markerer skumringen ikke nødvendigvis afslutningen på en hyggelig grillaften. I forlængelse af carporten får I både et skur og praktisk overdækning til cykler eller lignende.
I får hjemme i Fuglekvarteret i den sydlige del af Ølstykke, hvor svømmehallen og de forskellige idrætsforeninger også hører til. De børnevenlige faciliteter inkluderer en stor legeplads på nabovejen, og lokalt får I gode pasningsmuligheder, mens øvrige faciliteter ligger i bymidten et par kilometer væk. Allerede nu er det nemt at pendle til Storkøbenhavn, og det bliver kun endnu lettere på sigt, når Frederikssundsmotorvejen åbner.
Kontakt os for at høre mere ved en fremvisning.