På en af de fredeligste veje i Gl. Holte, hvor stilheden langsomt overtager byens ekko og fuglekvidder tager over som eneste lydspor, gemmer der sig en sjælden arkitektonisk perle. Her, på en stor og kuperet koteletgrund, tegnede den visionære arkitekt Bertel Udsen i 1971 et hjem, der stadig i dag imponerer med sin tidløse æstetik og dybe harmoni med naturen omkring.
Facaden står med sin skarpe arkitektoniske signatur – en sjælden balance mellem fortid og nutid, hvor modernisme og varme mødes. Træets rolige toner, det synlige bjælkeværk, de rå murstensvægge og ovenlysvinduerne skaber en indendørs atmosfære, der føles både ærlig og sofistikeret – som et hjem bygget til at kunne ånde.
De 248 etagemeter fordeler sig elegant over stueplan og en underetage, der glider i niveau med haven. Overalt fornemmes det, hvordan huset er blevet nænsomt opdateret med respekt for dets sjæl – hvor hver forbedring er tænkt som en kærlig tilføjelse, ikke en udskiftning.
Indretningen lægger sig naturligt op ad det moderne familieliv med separate afdelinger til både børn og forældre. Her er plads til at samles og til at trække sig tilbage. Forældreafdelingen har eget badeværelse, og derudover findes to børneværelser samt yderligere to badeværelser – det ene med sauna, som en lille luksuriøs pause midt i hverdagen.
Opholdsrummene breder sig generøst ud i to forskellige zoner. Den ene i åben forbindelse med et stilfuldt køkken-alrum, hvor en pejseindsats, kogeø og skabsvæg forenes i en rolig, nordisk palet. Herfra træder I ud til terrassen gennem store skydedøre, hvor inde og ude smelter sammen. Den anden stue har endnu en pejseindsats og direkte udgang til haven – alt sammen badet i lys fra de store vinduespartier, som trækker naturen med helt ind i stuerne.
Dertil kommer endnu et køkken, viktualierum og en indbydende entré, der byder jer velkommen med varme og ro.
Udenfor åbner haven sig som en sydlandsk oase – ugeneret, frodig og fyldt med små åndehuller i solen. En nyere, opvarmet pool danner rammen om de lange sommerdage, og de solrige terrasser skaber perfekte rum til både morgenkaffen og de sene middage under åben himmel.
Med tilknytning til den eftertragtede Trørød Skole og en placering tæt på alt det bedste, som området har at tilbyde – fra natur til indkøb, skov og kyst – er dette hjem ikke bare en bolig. Det er et fristed. Et sted at leve.