Nyhed

Høgesti 7, 6000 Kolding

193 m2 villa

Kontant 5.595.000 kr.

Fantastisk byvilla med fantastisk udsigt over Kolding


193 m² bolig med rummelig kælder, skøn have og attraktiv beliggenhed tæt på centrum

Velkommen til Høgesti 7 – en sjældent udbudt perle med panoramaudsigt over Kolding
Drømmer I om en bolig med karakter, plads og en udsigt i absolut særklasse? Så byder Høgesti 7 sig til – en rummelig og velholdt villa med hele 193 m² bolig og ekstra disponible kvadratmeter i kælderen. Beliggenheden er noget helt særligt: højt hævet over byen med direkte kig til Koldinghus, byens spir og det smukke, grønne landskab omkring, samt ligger tæt på havnen og fjorden. 

Her får I en rolig og tryg base med kort afstand til både Kolding Realskole, Marielundsskoven og Legeparken – og kun få minutter fra centrum, hvor caféliv, kultur og shopping venter. En ideel beliggenhed for det modne par med store børn, der ønsker både nærhed og fred – og ikke mindst plads til både familie og fritidsliv.

Boligens stueplan byder på en rummelig og indbydende entré med god skabsplads til både hverdag og gæster. Et lyst og velholdt køkkenalrum med nyere moderne hvidevarer og fin arbejdsplads ligger i åben forbindelse med spisestue – et skønt opholdsmiljø med store vinduespartier og uhindret udsigt over byens tage og grønne områder. Herfra er det let at forestille sig hyggelige aftener og gæstebesøg i stemningsfulde rammer. Et pænt badeværelse og et ekstra værelse fuldender etagen.

På førstesalen venter en stor og lys opholdsstue – ideelt som ekstra stue, bibliotek, kontor eller multirum – med direkte udgang til en solrig tagterrasse med udsigt, der ganske enkelt skal opleves. Her kan morgenkaffen nydes i ro og mag med byens tårne i baggrunden. Etagen rummer desuden et rummeligt soveværelse med god skabsplads og masser af lys og luft.

I den højloftede og funktionelle kælder får I hele tre disponible rum, et ekstra badeværelse, fyrrum og værksted – perfekt til hobbyprojekter, vinkælder, teenageafdeling eller gæsteafdeling. Med direkte udgang til haven fungerer kælderen nærmest som en ekstra etage – både praktisk og anvendelig.

Haven er anlagt med fokus på både nydelse og nem vedligeholdelse. Her finder I solrige terrasser, grønne kroge og masser af læ. En oplagt ramme for sommerens middage, afslappende stunder med en god bog – eller bare ro og nærvær med naturen som bagtæppe.

Selvom adressen er Høgesti, sker adgangen og parkeringen via Falkevej, hvor I finder både carport og ekstra parkeringsplads – nemt og bekvemt for både hverdag og gæster.

En bolig med sjæl, udsigt og plads til livet..
7Antal rum
1978Ombygget
2Antal toiletter
486 m2Grundareal

Økonomi

Kontantpris

5.595.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

3.472 kr.

Udbetaling

280.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

30.566 / 24.453 kr.

Tjek boliglån

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Mikkel Zerlang Mølgaard

home Kolding Åpark

Ejendomsmægler, MDE

mmol@home.dk

75 52 09 33

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder