Nyhed

Havrehed 1, 5462 Morud

115 m2 villa

Kontant 2.195.000 kr.

Charmerende og velindrettet villa beliggende på toppen af Morud


Ideel villa for den unge børnefamilie, som vil bo centralt i byen, tæt på skolen, hallen og indkøb

Velindrettet villa med fantastisk beliggenhed på et af Moruds højeste punkter.

Velkommen til Havrehed 1 – en spændende og indbydende villa, som ligger højt og frit med udsigt og luft omkring sig. Her får du en gennemført bolig, hvor hver kvadratmeter er udnyttet optimalt, og hvor planløsningen passer perfekt til både børnefamilien og dem, der ønsker plads og komfort.

Ejendommen ligger i et lukket vænge, hvilket giver en dejlig følelse af frihed og åbenhed. Fra den rummelige entre er der både trappe til førstesalen og nedgang til den funktionelle kælder. I stueplan finder du et godt børneværelse og et super lækkert, moderne køkken med stilrene elementer fra Nettoline. Køkkenet ligger i åben forbindelse med boligens hjerte – den store og lyse spise- og opholdsstue. Her strømmer lyset ind gennem de store vinduespartier og skaber en varm og indbydende atmosfære.

Fra stuen er der direkte adgang til et særligt hyggeligt uderum, hvor en meget stor træterrasse samt en overdækket og næsten huleagtig terrasse, som skaber perfekte rammer for afslapning og udeliv i læ og tørvejr.

På første sal mødes du af en repos med plads til en mindre arbejdsstation, et nydeligt badeværelse med kar, originalt terrazzo gulv og malede fliser, et værelse, et rummeligt soveværelse samt et lækkert walk-in-closet – som nemt kan konverteres til endnu et børneværelse, hvis behovet opstår.

Kælderen rummer flere gode depotrum, et praktisk vaskerum og en integreret garage. Foran boligen finder du fine parkeringsmuligheder, et stort græsareal og enkelte træer, der indrammer grunden smukt.

Havrehed 1 er en bolig, der skal opleves – både for dens velindrettede rammer og for dens unikke placering i det kuperede Morud.

Villaen ligger i et roligt og børnevenligt kvarter og kun få minutter fra den populære Havrehedskole, Langesø Hallerne, som både har motionscenter, cafe og idrætshaller, den lokale Dagli´Brugs og det hyggelige friluftsbad. I Langesø ligger en attraktiv golfklub samt Langesøskoven, som giver mange gode muligheder for gå- og cykelture. Der er kun cirka 5 kilometer til motorvejsnettet og cirka 14 km. til Odense City.

5Antal rum
1959Byggeår
884 m2Grundareal

Økonomi

Kontantpris

2.195.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

1.878 kr.

Udbetaling

110.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

12.113 / 9.623 kr.

Tjek boliglån

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Jacob Dall

home Nordfyn

Partner, salg & vurdering

dall@home.dk

64824232

64824232

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder