- Unikt kvarter med få trin til fjordbredden
Den flotte, unikke arkitektur er det første, I opdager på Hagenæs 25 i Jyllinge Nordmark. Villaens udformning er direkte ansvarlig for det flotte lysindfald, der møder jer inden døre, hvor stemningen er helt i top. Og allerede når I ankommer, bliver I varslet om den skønne beliggenhed, som giver ganske få trin til bredden af Roskilde Fjord.
Som byggeri har huset læst godt på lektierne – og særligt de kapitler, der handler om klassisk, modernistisk arkitektur. Villaen er nemlig opført i en vinkel på 120°, mens forskudte tagflader giver et lækkert og naturligt lysindfald fra kip. Selve huset er bygget i gasbeton med flotte, pudsede facader, og der er allerede forberedt ladestander til el-bil.
Trods sin stilsikre fremtoning har huset også masser af hyggelig stemning, og dét mærker I, straks I træder indenfor. Fra entréen bliver I ledt videre til det store opholdsmiljø, som både konkret og i overført betydning er boligens kerne. Stuen og køkkenet smelter sammen, og lysindfaldet er ganske enkelt i særklasse. I køkkenet møder I endda et vellykket udtryk, hvor lyseblå skabslåger giver lidt kontrast til de store flader i rustfrit stål, som findes ved komfuret og på køkkenøen. Bemærk desuden det lyse klinkegulv og ikke mindst den lækre, lofthængte biopejs. De 110 m2 bolig rummer to værelser med mulighed for tre, og fra det ene værelse tilgår I endda ét af husets to flotte badeværelser.
En gennemført planløsning stopper heller ikke ved ydervæggen. Her er bolig og uderum tænkt dygtigt sammen, så fra opholdsafdelingen har I ikke mindre end fire terrassedøre til den hyggelige have. På sydsiden af huset bliver I mødt af en skøn træterrasse, som omkranses af et charmerende højbed, mens selve haven byder på mandshøje rosenbuske. Det hele er endda perfekt indrammet af et raftehegn, hvor espalierede frugttræer kun gør stemningen endnu bedre.
I det nære perspektiv kan man sagtens argumentere for, at kvarteret på Hagenæs hører til de hyggeligste i hele Jyllinge. Og dét er en høj barre at sætte. Historien kan I læse mere om på foreningens hjemmeside, og I møder flinke naboer til alle sider. De få trin til fjorden er et aktiv, som er umuligt at overvurdere, men ud over de naturskønne omgivelser byder Jyllinge også ind med alt det praktiske til hverdagen.
Vi arrangerer med fornøjelse en fremvisning for jer. Kontakt os.