Grankrogen 1A, Løgten, 8541 Skødstrup

159 m2 villa

Kontant 5.695.000 kr.

Moderne fuldmuret villa på 176 etagemeter med gennemførte løsninger


Løgten

home har nu fornøjelsen af at udbyde denne skønne, fuldmurede villa fra 1988, renoveret i 2008, beliggende på Grankrogen 1A, Løgten, 8541 Skødstrup – tæt på skole og hverdagens øvrige bekvemmeligheder.

Hele boligen er blevet gennemrenoveret og man fornemmer en skarp kompromisløshed ift. kvalitet, hvor man eks. på nær et enkelt værelse har etableret gulvvarme i hele boligen.

Boligen byder på i alt 176 etagemeter, hvoraf de oprindelige 159 m² er suppleret med en inddraget carport, der er omdannet til et disponibelt rum i samme stand og kvalitet som resten af huset. Dermed får man masser af veludnyttet plads fordelt på 5 værelser, to badeværelser og et gæstetoilet.

Man bliver budt velkommen i en rummelig entré med god plads til overtøj og sko. Herfra er der adgang til husets første toilet samt et badeværelse, begge renoveret i 2015 med nye klinker og Svane/Duravit møbler. Fra entréen kan man også tilgå bryggers og disponibelt rum med direkte udgang til terrasse samt to rummelige værelser med skydedørsskabe.

På højre hånd fra entréen ligger det skønne køkken/alrum med loft til kip, store vinduespartier og et moderne Svane-køkken med bl.a. amerikanerkøleskab. Her er der plads til spisebord og sofaarrangement, og rummet forbindes naturligt til en charmerende nedsænket stue, der skaber hygge og atmosfære.

Fra alrummet er der adgang til et værelse og det rummelige soveværelse med eget badeværelse, renoveret med Vola-armaturer samt Philip Starck og Duravit møbler. Dette område fungerer perfekt som separat forældreafdeling, hvor det ekstra værelse kan bruges som walk-in closet.

En særlig kvalitet ved ejendommen er de to flotte terrasser, hvoraf den ene er udført i nyere IPE-træ. Terrasserne vender mod både syd/vest og øst, hvilket giver mulighed for at nyde solen hele dagen.

Gennem hele boligen er der lagt nyere trægulve, og der er en tydelig rød tråd i renoveringen. Hver kvadratmeter er udnyttet optimalt, hvilket gør huset både funktionelt og æstetisk tiltalende.

Foruden de to skønne træterrasser har man også et mindre græsstykke, som er nemt at holde, men samtidig giver plads til at børn/børnebørn kan boltre sig. 

home byder velkommen.
5Antal rum
2008Ombygget
2Antal toiletter
600 m2Grundareal

Økonomi

Kontantpris

5.695.000 kr.

Ejerudgift pr. måned

2.895 kr.

Udbetaling

285.000 kr.

Brutto / Netto ekskl. ejerudgift

30.986 / 25.060 kr.

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Christian Clausen

home Egå - Skæring

Butikschef, Ejendomsmægler, MDE

ccla@home.dk

86222222

Ejer du allerede en bolig?

Når du overvejer at købe en anden bolig - så kan det være en fordel, hvis du har viden om salgsprisen og den eventuelle friværdi i din nuværende bolig. Jo mere friværdi du har - jo større muligheder har du i 'jagten' på din nye drømmebolig. Start med en gratis og uforpligtende salgsvurdering - og kom i gang med dine boligdrømme. 

Hvad kan jeg købe bolig for?

Regn ud, hvad du kan købe for, og match din økonomi med boliger til salg.

Få viden om dine købsmuligheder