Villaen ligger trukket tilbage fra vejen i Allerød, omgivet af en privat have med gamle æbletræer, et stort valnøddetræ, staudebed og roser. Skoven begynder et par hundrede meter fra adressen. Til fods når I skole, pasningstilbud, indkøb og idrætsfaciliteter, og busforbindelser er også lige i nærheden. Allerød Station med S-tog ligger lidt over en kilometer væk, mens Allerød Sø er inden for cykelafstand. Hillerødmotorvejen nås hurtigt.
Huset er et Johan Christensen-hus fra 1971, tilbygget i 1976 og totalrenoveret i 2015 fra gulv til tag. Gule mursten og gavle beklædt med massiv, oliebehandlet mahogni er arkitektens kendetegn, ligesom det gennemgående fokus på dagslys og åbne forbindelser til haven. Mahogni går igen overalt: i døre, skodder, indbyggede skabe og entréens garderobevæg. Loftet er efterisoleret, og under det brede, olierede egeparket er der gulvvarme overalt.
Store vinduespartier trækker haven helt ind i det flotte køkken fra Køkkensnedkeren, som er husets naturlige samlingspunkt. Fronterne er gennemgående egefiner skåret af én planke. Skufferne er tappede. Køkkenøen har bordplade i sort linoleum, vask med Quooker og indbyggede Siemens-ovne i højskab Det lange køkkenbord ved vinduet mod indkørslen har sort granitbordplade og en ekstra køkkenvask. Egetræet og linoleumbordpladerne fortsætter i bryggerset, der rummer vaskemaskine/tørretumbler og en glidedør til køkkenet.
Samtlige 190 kvadratmeter er fordelt i ét plan. Fra entréen med ovenlys og mahogni-garderobeskabe går I videre til allrummet med plads til spisebordet under ovenlyset og til stuen, hvor glasdøre åbner ud til terrasser på begge sider. Boligen rummer fire værelser, alle med direkte udgang til haven gennem smukke mahogni-døre med skodder og myggenet. Det største værelse ligger for sig ved stuen med indbyggede garderobeskabe. Der er to moderne badeværelser med store klinker og regnbruser.
Den store grund er indrammet af hække, plankeværk og høje træer. Mod vest ligger en overdækket terrasse ud for stuen, som breder sig ud mod græsplænen og videre hen foran køkkenet. Rundt om huset er der herregårdsstenbelagte gårdrum med køkkenhave, frodige bede og plads til morgenkaffen.
Carport og skure giver plads til bil, cykler og haveredskaber.
Ring for en fremvisning